Zastępstwa procesowe – gdzie szukać kandydatów?

Każdy mający kontakt z sądami wie, że niebagatelne znaczenie ma obecność na rozprawach oraz merytoryczne przygotowanie. To właśnie czyni ten temat kłopotliwym i stresującym dla wielu, a wcale być tak nie musi jeśli skorzystamy z zastępstwa procesowego. Dowiedz się na czym ono polega

W momencie, kiedy osoba mająca przed sobą sprawę sądową nie może sobie pozwolić na pilnowanie terminów czy sporządzanie specjalistycznych pism sądowych, dobrym pomysłem jest zlecenie substytucji, czyli zastępstwa procesowego. W takim układzie wykwalifikowany radca prawny lub adwokat może występować w imieniu swojego Klienta przed sądami powszechnymi oraz innymi organami administracji publicznej, przygotowywać pisma procesowe oraz uczestniczyć w rozprawach i posiedzeniach. Po udzieleniu stosownego pełnomocnictwa i podpisaniu obustronnej umowy reprezentuje swojego Klienta na każdym polu związanym z obsługą sprawy sądowej.

Koszt takich usług jest bardzo zróżnicowany. Przykładowo koszt procesu sądowego, mającego na celu ustalenie ojcostwa to średnio od 400 zł, unieważnienie małżeństwa i rozwód od 700 zł a sprawa o przysposobienie od 300 zł. Należy brać pod uwagę też takie czynniki, jak region kraju, w którym odbywa się sprawa (najwyższe ceny wykazuje województwo mazowieckie), liczbę wymaganych do sporządzania dokumentów, trudność sprawy oraz inne okoliczności poboczne. Ważne są też indywidualne ustalenia z prawnikiem czy radcą prawnym oraz rodzaj podpisywanej umowy – przykładowo inny koszt będzie miało zastępstwo procesowe sformalizowane na podstawie umowy o dzieło, a inny na umowie o pracę. Zdarza się też, że to sąd ustala koszt zastępstwa procesowego – bierze wówczas pod uwagę głównie nakład pracy adwokata oraz charakter i przebieg prowadzonej sprawy.

W odszukaniu zarówno radców prawnych i prawników gotowych pełnić obowiązki zastępstwa procesowego, jak i osób chcących zlecić substytucję pomagają specjalistyczne portale. Przykładowo na https://www.jobforlawyer.pl można odnaleźć każdą ze stron i w łatwy sposób uzyskać możliwość dodatkowego zarobku (jeśli szukamy Klienta) lub porównać oferty prawników (jeśli potrzebujemy zastępstwa). Nie warto zwlekać z szukaniem zastępstwa procesowego – im bardziej zaawansowana sprawa, którą Klient próbował prowadzić samodzielnie, tym wyższy będzie koszt przejęcia jej przez specjalistę.