Zapalenie ucha leczenie – jak to robić?

Zapalenie ucha środkowego jest dość powszechnie występującym schorzeniem. Ma ono tendencję do bardzo szybkiego rozwoju. U wielu chorych również dość często samoczynnie ustępuje. Co istotne zapalenie ucha środkowego, pomimo tego, że jak wcześniej wspomniano ustępuje często samoistnie jest poważną chorobą.

Stan zapalny jest w bezpośrednim sąsiedztwie mózgu, dlatego schorzenia tego nie wolno lekceważyć. Nie pozwala ono zresztą o sobie zapomnieć ze względu na dość dotkliwe objawy.

Do podstawowych objawów zapalenia ucha środkowego należy ostry ból w okolicy ucha. Odczucie bólu nasila się zwłaszcza w porze nocnej, jak również po przyjęciu przez pacjenta pozycji leżącej. Oprócz bolesności zapalenie ucha środkowego objawia się pogorszeniem samopoczucia, gorączką oraz nudnościami. W przypadku nasilenia się objawów może okazać się konieczny kontakt z lekarzem specjalistą.

Leczenie zapalenia ucha środkowego

Leczenie zapalenia ucha środkowego prowadzi się zazwyczaj przy użyciu antybiotyków oraz środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Mimo, iż cześć przypadków tej choroby nie jest powodowana przez bakterie, w naszym kraju większość lekarzy przepisuje antybiotyki. Być może po części ze względu na ryzyko wtórnego zakażenia. Do najpopularniejszych antybiotyków stosowanych w leczeniu tej choroby należy amoksycylina.

W niektórych krajach europejskich, zwłaszcza skandynawskich, domyślnie nie stosuje się antybiotykoterapii w przypadku tego schorzenia. Stosowane są natomiast leki łagodzące uczucie bólu. Ma to pozytywny wpływ na walkę z antybiotykoopornością bakterii w tych krajach.