Zapalenie pęcherza u dzieci- objawy i leczenie

Zapalenie pęcherza moczowego to jedna z najmniej przyjemnych dolegliwości. Coraz częściej skarżą się na nią dzieci. Oprócz typowych objawów ze strony układu moczowego niejednokrotnie pojawia się również gorączka. Jak rozpoznać niepokojące objawy i jakie zastosować leczenie?

Zapalenie pęcherza u dzieci- przyczyny

Zapalenie pęcherza u dzieci jest powszechnie spotykaną infekcją. Przyczyny jej występowania mogą być różne. Najczęściej są to bakterie, a w szczególności pałeczki okrężnicy. Do zapalenia pęcherza u dzieci może dojść również w wyniku spożywania niedostatecznej ilości płynów, ale też nieodpowiedniej pielęgnacji. Zapalenie pęcherza u dzieci częściej dotyka dziewczynek ze względu na bliskość cewki moczowej oraz odbytu.

Zapalenie pęcherza u dzieci- jak rozpoznać?

Najbardziej charakterystycznymi objawami zapalenia pęcherza są problemy z oddawaniem moczu. Często towarzyszy mu nieprzyjemny zapach, a także szczypanie i uczucie pieczenia. Nierzadko dzieci skarżą się również na ból. Wszystkim tym objawom niejednokrotnie towarzyszy gorączka. Często pojawia się również dyskomfort w podbrzuszu i silny ból w okolicy dolnej części kręgosłupa. Jedno jest pewne- zapalenie pęcherza u dzieci utrudnia codzienne funkcjonowanie i wywołuje dyskomfort.

Zapalenie pęcherza u dzieci-leczenie

Podstawą jest podjęcie szybkiego leczenia, które ma na celu przywrócenie dziecku komfortu funkcjonowania. Zapobiega to również rozwojowi infekcji, które w przypadku dziecka może być bardziej dotkliwe aniżeli w przypadku osoby dorosłej. Po jakie preparaty warto sięgnąć? Warto zwrócić uwagę na kompleksowość działania. Z jednej strony powinny zwalczać nie tylko stan zapalny, ale również działać wspomagająco na nerki. W tym celu preparaty poprawiające funkcjonowanie układu moczowego posiadają w swoim składzie naturalne ekstrakty, między innymi z owoców żurawiny czy brzozy. Najchętniej stosowanymi przez dzieci preparatami są syropy, które są łatwiejsze w aplikacji. Dodatkowo są one wzbogacone naturalnymi wyciągami z owoców, co podwyższa ich walory smakowe. Specjalistyczne preparaty zostały wzbogacone o biotynę, która odpowiada za podtrzymanie odpowiedniego stanu błon śluzowych.