Zalety druku cyfrowego

Druk cyfrowy należy do najpopularniejszych technik umożliwiających drukowanie informacji. Jest wykorzystywany szczególnie często w przypadku reklam oraz materiałów promocyjnych. Czym jest druk cyfrowy i jakimi zaletami się wyróżnia?

Na czym polega druk cyfrowy?

Druk cyfrowy jest jedną z popularniejszych technik druku, która bardzo często jest wykorzystywana do produkcji materiałów reklamowych niewielkiego formatu – m.in. wizytówek, katalogów, etykiet, broszur. Polega ona na drukowaniu wybranych treści za pomocą elektrofotograficznej maszyny drukarskiej. Wydruk jest tworzony w oparciu o dane z komputera, które są dostarczane do punktu na dowolnie wybranym nośniku (pendrive, płyta, smartfon) lub przesłane za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Można wskazać kilka metod druku cyfrowego wykorzystywanych na całym świecie. Do najpopularniejszych technik można zaliczyć: druk lateksowy, elektrofotograficzny, barwnikowy i wiele innych. Maszyna przeznaczona do tworzenia druku laserowego pracuje w technologii laserowej (elektrofotograficznej). To oznacza, że w drukarce tego rodzaju nie znajdziemy matrycy, ale pokryty warstwą światłoczułą cylinder. Jest on naświetlany za pomocą wiązki laserowej, co pozwala na wytworzenie obrazu utajonego. Ten z kolei jest nanoszony na wybrany materiał (np. papier) za pomocą tonera lub innego materiału. Druk cyfrowy umożliwia uzyskiwanie wysokiej jakości obrazów o odpowiedniej gramaturze.

Zastosowanie druku cyfrowego

Jak już wspominaliśmy, druk cyfrowy znajduje zastosowanie przede wszystkim podczas wytwarzania małoformatowych materiałów reklamowych. Można go również wykorzystać do produkcji czasopism lub książek, jeśli nakład nie jest duży. Druk cyfrowy to również dobre rozwiązanie jeśli mamy w planach przygotowanie broszur czy katalogów ofertowych dla klientów na konferencję.

Warto przy tym nadmienić, że choć zastosowań druku cyfrowego może być naprawdę wiele, łączy je jedno: jest to świetne rozwiązanie, jeśli nie potrzebujemy bardzo dużej ilości kopii. Jest to zatem świetne rozwiązanie w przypadku przygotowywania np. krótkich serii materiałów reklamowych.

Druk cyfrowy – jego zalety

Cyfrowa forma druku niesie za sobą wiele zalet, które sprawiły, że jest on jednym z najpopularniejszych rozwiązań na całym świecie. Wśród zalet tego rozwiązania można wskazać:

1. Szybkość – tempo pracy różni się w zależności od konkretnej drukarki, która jest wykorzystywana w danym przypadku, ale jedno jest pewne: druk cyfrowy zapewnia możliwość szybkiej realizacji zlecenia. Większość modeli drukarek pozwala na stworzenie kilkudziesięciu wydruków w ciągu minuty, a co za tym idzie – tempo realizacji niewielkich zleceń jest bardzo krótkie. To nie tylko możliwość obsługi większej ilości klientów, ale również szansa na ewentualne naniesienie poprawek i wykonanie prac terminowo. Ponadto – krótszy czas potrzebny do przygotowania zamówienia oznacza również niższe koszty dla klienta;

2. Łatwość składania zamówienia – dzięki temu, że druk cyfrowy nie wymaga przynoszenia materiałów do wydrukowania w określonej formie – proces składania zamówienia także jest zdecydowanie prostszy i szybszy. To ułatwienie dla obydwu stron: klienta, ale również firmy, która oferuje usługę druku cyfrowego. Dzięki większym możliwościom przekazywania danych do druku, praca jest dużo prostsza;

3. Wysoką jakość druku – również sama jakość druku z pewnością będzie zadowalająca dla każdego. Odpowiednia ostrość oraz barwy drukowanych materiałów sprawiają, że materiały reklamowe prezentują się profesjonalnie i przykuwają uwagę odbiorców jakością;

4. Możliwość dalszego dokonywania obróbek – druk cyfrowy jest od razu gotowy do dalszej obróbki – np. bindowania. Dzięki temu proces całkowitego przygotowania broszur reklamowych czy laminowanych wizytówek jest zdecydowanie krótszy. To świetne rozwiązanie dla osób, którym zależy na czasie i jakości;

5. Możliwość personalizacji – cyfrową wersję druku można także poddawać personalizacji, co jest szczególnie istotne choćby w przypadku takich plików jak etykiety zawierające numery seryjne.

Jak widać, cyfrowy druk niesie za sobą ogromną ilość zalet, które trudno pominąć. To świetne rozwiązanie zarówno dla małych i średnich przedsiębiorstw, jak również tych większych, organizujących na przykład wewnętrzne szkolenia firmowe. Druk cyfrowy zapewnia świetną jakość oraz dokładne odwzorowanie tego, co znajduje się w dokumencie w wersji cyfrowej. Co za tym idzie – można go wykorzystywać również do drukowania informacji w formie graficznej.