Zakupy na firmę a prawo konsumenckie – na co uważać?

Prowadząc działalność gospodarczą i nabywając różnego rodzaju dobra mamy wybór między zakupem towaru na firmę czy do użytku prywatnego. W przypadku jednoosobowych działalności to sytuacja szczególnie częsta – kupowany na firmę np. laptop jest również używany prywatnie. Warto jednak wiedzieć, że decydując się na zakup „na firmę”, choć mamy plusy w postaci możliwości odliczenia sobie zakupu od podatku, tracimy również ochronę, która broni konsumenta.

Kiedy towar kupujesz jako konsument…

Polskie prawo chroni konsumentów jako stronę słabszą, której zakupy wymagają odpowiednich przepisów. W wypadku takich transakcji konsumenta chronią przepisy z ustawy o sprzedaży konsumenckiej oraz prawa z Kodeksu Cywilnego. Dzięki temu jeżeli towar jest np. niezgodny z umową, konsument ma prawo na nieodpłatną naprawę lub wymianę go na nowy. Konsument ma również prawo zgłaszać wady w zakupionym towarze przez 2 lata i do dwóch miesięcy po ich wykryciu. Również ochrona zakupów przez internet dotyczy jedynie konsumenta.

Towar kupiony na firmę

Mając firmę nie jesteś konsumentem. I na tym tracisz. Kupując produkt przez internet i prosząc o wystawienie faktury, nie masz prawa do odstąpienia od takiej umowy w ciągu 14 dni bez podawania przyczyn. Sprzedawca może zrezygnować z rękojmi za wadliwy towar i choć wtedy pozostaje nam gwarancja producenta lub dystrybutora, który jednak nie ma obowiązku zareagować na reklamację w ciągu 14 dni. Takie sprawy mogą ciągnąć się latami i kończyć w sądzie.

Przemyśl swoje zakupy

W obliczu takiej sytuacji prawnej firm warto się zastanowić, jakie zakupy warto wziąć na firmę, a jakie kupić jako konsument – szczególnie, kiedy z nabytych dóbr będziemy korzystać w obu sferach życia. Popularnym i wykorzystywanym powszechnie przez firmy rozwiązaniem takich sytuacji jest leasing – do ofert tego typu zazwyczaj doliczony jest serwis, który zastępuje problemy z gwarancją. W leasing możemy wziąć nie tylko samochód firmowy, ale i laptopa czy ekspres do kawy.

Potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej? Skorzystaj z usług kancelarii KTMH w Rzeszowie.