Zakup domu z rynku wtórnego – na co zwrócić uwagę?

Wielu z nas nie ma okazji żeby wybudować własny dom. Wybranie rynku wtórnego jest bez wątpienia o wiele szybszą oraz co ważne mniej nadszarpującą kieszeń procedurą. Decydując się na kupno domu od starego właściciela warto oczywiście niezwykle dokładnie przyjrzeć się budowli.

Częstokroć  przeznaczamy większość oszczędności całego życia, czy też zadłużamy się, by pozwolić sobie na swój dom z ogrodem. Żyjąc w budownictwie wielorodzinnym marzymy wręcz o ogródku, w którym umieścić można grille, pergole, czy też domki narzędziowe. Nie korzystnie będzie tylko oszałamiać się własnym trawnikiem – trzeba skoncentrować się na stanie nieruchomości.
Zamontowanie dachu jest pierwszą z bardziej nadwyrężających budżet inwestycji przy budowie. Szczególnie jeśli bardzo zależy nam aby dach był trwały. Przed dobiciem targu skrupulatnie przejrzyjmy dach od wewnątrz – by sprawdzić, czy nie ma przecieków. Odpowiednio obejrzeć budowlę w czasie deszczy. Gdy jednak nie ma takiej szansy podświetlmy lampą styk powierzchni dachu ze ścianami i znajdźmy, czy na pewno nie widać w tych miejscach resztek po zawilgoceniach. Skontrolujmy też kondycję rynien.

Krzywy strop lub sterczące detale architektoniczne powinny od razu zapalić lampkę ostrzegawczą u nabywcy. Jeżeli właściciel zapewnia, że od wielu lat już w ten sposób jest i nic groźnego się z domem nie zdarzało do tej pory, nie daje to pewności, że przez dalsze 10 dalej tak z pewnością będzie. Niezłym środkiem przekonania się o kondycji stopu mogą być po prostu… podskoki. Nawet w przypadku gdy sufit naprawdę przeżyje oraz nic niewłaściwego, się nie stanie, naginanie może powodować pękanie sufitów na niższych piętrach.

Przez drzwi no i okna najszybciej ginie ciepłe powietrze. Powinno się zweryfikować czy okna są przyzwoicie zrobione abyśmy nie podwyższali sobie opłat w okresie jesienno-zimowym. Okna nie powinny być jednak też zbyt nieprzepuszczalne, bowiem nadmierna szczelność może doprowadzać nawet do zatrzymywania pary wodnej oraz rozwoju grzybów wewnątrz domu. Drzwi wejściowe winny być jednakże niesamowicie uszczelnione. Kiedy jednakże budynek bardzo się spodobała a drzwi i okna wymagają wymiany, bez wątpienia warto utargować mniejszą cenę , a okna, czy drzwi wymienić już po zakupie na własny koszt.