Zakres pracy adwokata, radcy prawnego i notariusza

zawody prawnicze

Obecnie prawo to jeden z najbardziej obleganych kierunków studiów. Młode, ambitne osoby decydują się na wykonywanie tej profesji, ponieważ jest ona ciekawa i przynosi bardzo duże dochody. Oczywiście duży przychód jest tylko i wyłącznie w przypadku, kiedy prawnik wykonuje swą pracę w sposób prawidłowy i zyskuje zaufanie społeczeństwa. Czym zajmuje się adwokat, radca prawny i notariusz?

Adwokat

Jest to osoba, która sporządza stosowne dokumenty i reprezentuje swojego klienta w sądzie. Dla sędziów jest to spore ułatwienie, ponieważ wszelka dokumentacja sporządzona jest w sposób prawidłowy. Adwokat dba również o dobro swojego klienta. Często jego usługi przypominają pomoc psychologa, ponieważ w trudnych sprawach, jak rozwód, konieczne jest wyjawianie niejednokrotnie żenujących faktów z życia intymnego małżonków. Dzięki odpowiednio przeprowadzonej rozmowie klient uodparnia się na tego typu sprawy. Wstyd nie jest wskazany w toku sprawy. Sprawy karne nie są obce prawnikowi. Osoba ta musi dokładnie znać kodeksy i panujące w danym państwie przepisy. Sprawy rozwodowe są bardzo trudne dla wielu ludzi, zwłaszcza tych, którzy są bardzo wrażliwi.

Radca prawny

Jest to osoba, która podobnie jak adwokat, powinna mieć swoją własną kancelarię. To w niej odbywają się rozmowy z klientami. Radca prawny powinien w sposób kompleksowy informować swojego klienta o różnych sprawach. Ludzie często decydują się na skorzystanie z usług radcy prawnego, ponieważ usługi radcy prawnego nie są świadczone tylko w przypadku rozpraw w sądzie. Często praca radcy prawnego skupia się jedynie na opinii i ocenie danej sytuacji. To radca prawny wskazuje drogę postępowania danej osobie. Często osoby, które dokonały przestępstwa, boją się konsekwencji i sankcji swojego postępowania. Korzystają oni wówczas z usług radcy prawnego i wiedzą, jakie konsekwencje mogą ich spotkać i jak powinni postępować, aby wyrok był jak najniższy.

Notariusz

Osoba ta sporządza stosowne dokumenty, na prośbę klienta sporządza testament i dba o to, aby dokumenty, które stają się własnością innego człowieka, były napisane w sposób prawidłowy. Wiele ludzi decyduje się na skorzystanie z usług notariusza, ponieważ dokument musi mieć prawną tożsamość.