Zakładam startup – czy kancelaria prawna jest mi potrzebna?

Coraz więcej ludzi marzy o karierze przedsiębiorcy, aby być sobie jednocześnie sterem, żaglem i okrętem. Założenie własnej działalności gospodarczej wymaga dobrania odpowiedniej formy, adekwatnej dla naszych zamierzeń. Nie wszędzie sprawdzi się spółka kapitałowa i nie zawsze dopuszczalna będzie spółka partnerska.

Aby powoli wejść w świat biznesu, wiele osób decyduje się na założenie startupu, często w formie indywidualnej firmy. Jest to biznes oparty o innowacyjny projekt nastawiony na szybki zysk, osiągany minimalnymi nakładami finansowymi. Opłacalną (i często stosowaną) metodą prowadzenia działalności jest założenie sklepu w Internecie. Aby było nam łatwiej, dobrze jest skorzystać z kancelarii prawnej, która specjalizuje się w obsłudze prawnej e-commerce. Dlaczego? Oto kilka przyczyn.

Prawnik a dokumentacja

Założenie sklepu internetowego to mnóstwo formalności. Regulaminy, umowy, oświadczenia o odstąpieniu od zawartej umowy, reklamacje i RODO to jedynie wierzchołek góry lodowej. Kancelaria prawna zajmująca się obsługą pomoże nam to wszystko uporządkować. Zadba, aby regulamin naszego sklepu nie przyciągnął uwagi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a nasze umowy i kontakt z Klientami nie naruszały rozporządzenia w sprawie ochrony danych osobowych.

Papiery to nie wszystko

Obsługa prawna startupów to także własność intelektualna. Umowy, które zawieramy, muszą chronić należycie nasze prawa autorskie. Kancelaria zadba o to, abyśmy nie pozbyli się profitów z przysługujących nam licencji, a jeżeli trzeba, zarejestruje za nas znak towarowy. Ustalenie zakresu udzielonej zgody, wynagrodzenia z tego tytułu czy pól eksploatacji nie jest sprawą prostą. Każdorazowo powinno być dokonywane z uwzględnieniem specyfiki danej transakcji. Nikt nie pomoże nam w tym lepiej, niż prawnik.

Sklepy internetowe to kontakt z konsumentami

Podlegają oni szczególnej ochronie prawnej gwarantowanej głównie przez Kodeks Cywilny oraz Ustawę o Prawach Konsumenta. Kancelaria zadba, by przygotowywane dokumenty były zgodne z normami gwarantującymi klientom ich uprawnienia. Najczęściej przydatność obsługi prawnej e-commerce dostrzeżemy dopiero na etapie reklamacji, odstąpienia od umowy lub sytuacji, gdy zwyczajnie kupujący nie chce nam zapłacić.

Jak widać, zakładanie i prowadzenie biznesu może przysporzyć sporo problemów. Zanim spotkają nas nieprzyjemności lub ktoś nas oszuka, lepiej jest skorzystać z pomocy profesjonalisty i uniknąć wymienionych wyżej problemów.