Zaburzenia hormonalne a kondycja włosów

Wypadanie włosów jest zjawiskiem normalnym w sytuacji, gdy tracimy dziennie około 100 włosów. Jeśli ta liczba jest wyższa, wówczas należy zastanowić się nad przyczyną. Częstym powodem przerzedzania się czupryny jest stres lub niewłaściwa, uboga w witaminy i minerały dieta. Zdarza się jednakże, że przyczyny tego zjawiska są bardziej złożone i związane z gospodarką hormonalną organizmu.

U mężczyzn najczęstszym powodem wypadania włosów jest dihydrotestosteron(DHT), który skraca fazę wzrostu włosa na rzecz przedłużenia fazy jego spoczynku. Zaburzona równowaga wytwarzania testosteronu powoduje przekształcenie się tego związku w dihydrotestosteron, którego zbyt wysoki poziom jest przyczyną łysienia androgenowego polegającego na pojawianiu się zakoli i wypadaniu włosów, również na czubku głowy.

Zdarza się także, że mężczyźni z prawidłowym poziomem dihydrotestosteronu są dotknięci hormonalnym wypadaniem włosów, ponieważ ich mieszki włosowe są nadmiernie wrażliwe na działanie DHT.

U kobiet wypadanie włosów na podłożu hormonalnym ma miejsce w kilku sytuacjach. Dzieje się tak m.in. w przypadku zaburzeń pracy tarczycy, zarówno przy nadczynności, jak i niedoczynności.

Inną przyczyną utraty włosów jest okres po porodzie, kiedy następuje gwałtowny spadek estrogenu powodujący ich nadmierne wypadanie. Jest to zjawisko przejściowe, po kilku miesiącach się normuje i dochodzi do odrastania utraconych włosów.

Ponadto kobiety również chorują na łysienie androgenowe wywołane m.in. chorobami nadnerczy, jajników, okresem menopauzy lub genetycznie nadmierną wrażliwością mieszków włosowych na DHT w organizmie.

Gdy pojawia się przypuszczenie, że przyczyną wypadania włosów może być podłoże hormonalne, wówczas konieczna staje się wizyta u specjalisty. Trycholog zajmuje się badaniem kondycji włosów oraz określaniem przyczyn ich wypadania.

Zanim udamy się na wizytę do specjalisty, warto poprawić stan i kondycję włosów preparatami do tego przeznaczonymi. Można stosować miejscowo wcierki w skórę głowy zawierające witaminy i minerały. Warto rozważyć również suplementację doustną. Na rynku jest wiele produktów hamujących wypadanie włosów i poprawiających kondycję czupryny. Są to m.in. Priorin, Silica, SkrzypoVita czy Kerabione.

Suplementy te zawierają takie korzystne składniki jak:

– L-cysteina – aminokwas, który buduje keratynę (białko kluczowe dla dobrego stanu włosów, skóry i paznokci),

– ekstrakt z prosa – zawierający bogactwo aminokwasów, witamin i minerałów, takich jak miedź, żelazo, fosfor, witaminy z grupy B,

– witamina B5 (kwas pantotenowy) – jej niedobór powoduje wypadanie włosów.

Nawet, jeśli podejrzewamy u siebie utratę włosów na tle hormonalnym, warto zastosować suplementy diety, aby odżywić i wzmocnić czuprynę. Nie zastąpią one wizyty u specjalisty, ale poprawią kondycję włosów. Należy jednak wykazać cierpliwość i systematyczność w ich zażywaniu. Pierwsze efekty pojawią się po miesiącu stosowania kapsułek. Czas pełnej kuracji wynosi zazwyczaj 3 miesiące.