Zmagasz się z nietrzymaniem moczu? Niekontrolowany wyciek najczęściej pojawia się podczas ćwiczeń fizycznych? Najprawdopodobniej masz do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Dowiedz się, jak możesz sobie pomóc i odzyskać radość życia.
Czym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu?
Wysiłkowym nietrzymaniem moczu nazywa się mimowolne popuszczanie na skutek wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. Może zdarzyć się to nie tylko podczas intensywnych ćwiczeń fizycznych, ale i w trakcie kichania, kaszlu, a także śmiania się. Początkowo przypadłość ta nie jest zbyt uciążliwa – pojawia się jedynie w sytuacji dość dużego wysiłku. Z czasem jednak wyciekanie moczu może pojawiać się częściej i skutecznie odbierać kobietom pewność siebie. Na wysiłkowe nietrzymanie moczu narażone są kobiety w każdym wieku.
Jakie są przyczyny wysiłkowego nietrzymania moczu?
Główną przyczyną nietrzymania moczu jest nieprawidłowe funkcjonowanie mięśni dna miednicy – zostały one uszkodzone bądź są zbyt osłabione, by dostatecznie zaciskać cewkę moczową. Do czynników, które przyczyniają się do znacznego ich osłabienia zaliczyć można długotrwałe obciążenie dna miednicy na skutek otyłości bądź ciąży. Z problemem nietrzymania moczu często zmagają się także kobiety po porodach – zarówno tych naturalnych, jak i zabiegowych, operacjach w rejonie podbrzusza, a także z przewlekłymi zaparciami i chorobami płuc. Czynnik ryzyka stanowią także używki.
Z wysiłkowym nietrzymanie moczu bardzo często zmagają się kobiety aktywne fizycznie. Problem zaczyna coraz bardziej przeszkadzać w treningach, a sytuacja mimowolnego popuszczania moczu staje się wyjątkowo niezręczna. Gdy problem staje się nie do wytrzymania, wiele osób rezygnuje z aktywność i stopniowo wycofuje się z życia towarzyskiego.
Inkontynencja – problem nie tylko natury fizycznej
Nietrzymanie moczu to problem, który mocno obciąża psychikę. Lęk przed krępującą sytuacją prowadzi do zaprzestania aktywności i mocnego ograniczenia dotychczasowych spotkań towarzyskich. Kobiety, dotknięte tym problemem, często zaszywają się w domach i wycofują z życia, zamiast szukać pomocy. Wczesna reakcja na niepokojące zmiany w organizmie, pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia. Skorzystanie z pomocy specjalistów oraz regularne ćwiczenia mięśni dna miednicy są w stanie zniwelować problem, a co za tym idzie przywrócić kobietom pewność siebie.
Jak radzić sobie z nietrzymanie moczu?
Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które minimalizują ryzyko wstydliwej sytuacji. Jednymi z najbardziej popularnych są wkładki oraz podpaski, które cechują się różnym poziomem chłonności. Ich zadaniem jest pochłanianie cieczy, a także absorbowanie nieprzyjemnych zapachów. Tego typu rozwiązanie nie zawsze się jednak sprawdza. Bezpośredni kontakt z delikatną skórą okolic intymnych powodować może bolesne otarcia i podrażnienia, szczególnie podczas aktywności fizycznej. Marka URITAM, chcąc zapewnić kobietom najwyższy poziom komfortu i wygody nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach, wprowadziła na rynek innowacyjny produkt – tampony na nietrzymanie moczu. Umieszczane w pochwie dociskają ścianki cewki moczowej uniemożliwiając niekontrolowany wyciek moczu. Tampony na nietrzymanie moczu są niewidoczne i niewyczuwalne pod bielizną. Można używać ich jednorazowo nawet do 12 godzin, co pozwala na ich stosowanie w nawet najbardziej ekstremalnych sytuacjach. Idealne na intensywny trening, plażę czy basen. Dostępne w kilku rozmiarach.
Korzystanie z podpasek czy tamponów nie powinno jednak zastąpić wizyty u specjalisty. Pomoc ginekologa, urologa czy też terapeutów ginekologicznych oraz stosowanie się do ich zaleceń to klucz do całkowitego pożegnania się z tym wstydliwym problemem.