Wynajem pracowników

Coraz więcej firm chce ograniczyć koszty stałe, jakie wiążą się z zatrudnieniem pracowników.

Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, bo każda działalność gospodarcza jest przecież biznesem prowadzonym dla jak największych zysków. Na szczęście, istnieją dzisiaj na tyle dogodne formy zatrudnienia, że właściciel firmy może cieszyć się dobrze wykonywaną pracą, jak i niskimi kosztami, które z tego tytułu wynikają.

Chcąc „ciąć” koszty, coraz więcej przedsiębiorstw zatrudnia cudzoziemców. Nie ma co ukrywać, że ich wynagrodzenie jest nieco niższe aniżeli Polaków. Co więcej, należy wziąć pod uwagę, iż z naszego kraju wyjechała spora część fachowców i brakuje „siły roboczej”.

Ktoś mógłby zarzucić polskim biznesmenom, że zatrudniając cudzoziemców odbierają możliwość zarobku rodakom. Prawda jest jednak taka, że niejedno ogłoszenie o pracę wisi przez długi czas i nikt się nawet nim nie interesuje. Do pracy nie ma chętnych i właśnie dlatego oferuje się dzisiaj zatrudnienie cudzoziemcom, którzy do Polski przyjechali właśnie w celach zarobkowych.

Jak wykazują statystyki, najliczniejszą grupę cudzoziemców, którzy przebywają i pracują w naszym kraju legalnie, stanowią Ukraińcy i Azjaci. Agencje pośrednictwa pracy potwierdzają, że podejmują się oni najczęściej prac prostych, które nie wymagają wyższego wykształcenia ani specjalnych umiejętności. Okazuje się zresztą, że tylko 20% „przyjezdnych” ma wykształcenie średnie a 15% wykształcenie wyższe. Pozostali ukończyli tylko szkoły podstawowe albo zawodowe. Najczęściej pracują w branży budowlanej i przemysłowej. Pracownicy z Ukrainy oraz Azji są też nierzadko zatrudniani do pracy typowo sezonowej – na przykład na zbiorach.

Aby zmniejszyć koszty zatrudniania, korzysta się z agencji pośrednictwa pracy, która posiada szczegółową bazę kandydatów. To spora korzyść dla pracodawców, ponieważ każdy potencjalny pracownik jest najpierw sprawdzany przez taką agencję. Każdy z nich posiada pozwolenie na legalny pobyt oraz pracę w Polsce. Co więcej, agencje pracy tymczasowej pomagają załatwić takim pracownikom nocleg, a nawet dojazd do pracy.

Jest jeszcze jedna dobra opcja. To leasing pracowniczy. Polega na „wypożyczaniu” pracowników od innego pracodawcy. Pracownik wykonuje wtedy zawodowe obowiązki w innej firmie aniżeli jest zatrudniony. Warunki takiej współpracy są korzystne dla wszystkich. Pierwszy pracodawca wyraża zgodę na „wynajem” takiego pracownika, a on sam otrzymuje nierzadko lepsze warunki pracy czy wyższe wynagrodzenie.

Wynajem pracowników sprawdza się najczęściej przy pracach sezonowych, kiedy zupełnie nie opłaca się zatrudniać na stałe. To też idealny sposób na realizację zawodowych obowiązków, które są wykonywane tylko cyklicznie, raz na jakiś czas. Może to być również praca dodatkowa, niezwiązana z główną działalnością firmy, ale konieczna, by ta mogą się rozwijać.

Jak widać, sposobów na okresowe zatrudnienie pracownika, który rzetelnie wykona powierzone obowiązki jest co najmniej kilka. Nie trzeba od razu zatrudniać na cały etat. Warto najpierw sprawdzić, czy rzeczywiście dany kandydat jest odpowiedni na określone stanowisko. Nikt nie chce przecież generować zbędnych kosztów w firmie, które będą obniżać czysty zysk.

Artykuł powstał w inspiracji stroną EWL – firmy rekrutującej pracowników z Ukrainy i Azji.