Wynajem czy kupno mieszkania? Co i dla kogo się bardziej opłaca?

Wyprowadzka z rodzinnego domu wiąże się z jednym -trzeba znaleźć coś swojego. Kiedy zaczynamy szukać lokum, w którym moglibyśmy zamieszkać, sprawa okazuje się nie być taka prosta jak myśleliśmy do tej pory. Opcji jest wiele, w zależności od naszych potrzeb i budżetu. Początkowo rozglądamy się za czymś do wynajęcia: pokojem, kawalerką. To jest bardzo dobry start, jednak po jakimś czasie zdajemy sobie sprawę, że bardziej opłacalny -jeżeli decydujemy się na zamieszkanie na stałe w danym mieście -jest zakup własnego mieszkania. Kiedy warto o tym pomyśleć?

Kiedy powinniśmy zostać przy wynajmie, a kiedy zdecydować się na własne mieszkanie?

Zazwyczaj większość z nas swoją przygodę z nieruchomościami rozpoczyna wraz z przeprowadzką do innego miasta na studia. Wówczas decydujemy się na wynajem pokoju w akademiku, stancji czy małego mieszkania na spółkę z kimś znajomym. Wszystko w zakresie studenckiego budżetu. Jesteśmy ‘nowi’ w danym mieście, otoczeniu, więc jest to doskonałe posunięcie. Jednak po dłuższym pobycie, zaczynamy coraz bardziej utożsamiać się z danym miastem i wiązać z nim plany na przyszłość. W tym miejscu pada pomysł o zakupie mieszkania, zaczynamy przeglądać oferty biur nieruchomości. I jest to bardzo dobry pomysł! Jeśli tylko mamy taką możliwość i warunki, skorzystajmy z tego, bo się to bardziej opłaca. Jeżeli jednak nie wiemy do końca gdzie i co chcemy w życiu robić, nie bierzmy się za takie długoterminowe, odpowiedzialne decyzje. Na to przyjdzie jeszcze czas, a na razie korzystajmy z życia.

Co kryje się za wynajmem?

Ktoś mógłby powiedzieć, że wolność kojarzy się z własnym mieszkaniem. Oczywiście tak jest, lecz patrząc na to z drugiej strony, większe możliwości wiążą się z wynajmem. Zazwyczaj do danego lokalu możemy wprowadzić się od razu, nie czekając na żadne większe formalności i ograniczenia. Jeśli skorzystamy z usług biura nieruchomości, nie musimy nawet poświęcać temu zbyt dużo czasu. Wszystko według umowy podpisanej z właścicielem, w której opisane są wszystkie prawa i obowiązki. Lokalizację mieszkania możemy wybrać według tego co nam pasuje, a jeżeli coś nam się nie podoba, bez konsekwencji wyprowadzamy się wraz z końcem umowy i szukamy czegoś innego. To doskonała opcja dla kogoś kto lubi często się przeprowadzać, zmieniać decyzję. Ale, żeby nie było tak kolorowo, jest to jednak, mimo wszystko mieszkanie u kogoś, na czyichś warunkach. Nic nie możemy zrobić bez zgody właściciela, wszystko musi odbywać się według określonych zasad. Nie zapominajmy również o czynszu, który w skali roku staje się bardzo poważną sumą.

Własne mieszkanie i własna odpowiedzialność

Posiadanie własnego mieszkania jest w pewnym stopniu jednym z celów do którego każdy z nas dąży. Oczywiście w większości przypadków jest ono wzięte na kredyt, ale nawet to jest już dużym osiągnięciem. Jest to wygoda i niezależność, o której marzymy. Chcemy mieć zwierzęta -mamy, chcemy zrobić remont -robimy. Przynosi to wiele korzyści… jak i obowiązków! Podjęcie się kupna mieszkania, a później jego spłaty to bardzo poważna decyzja na lata. Wymaga wielu przemyśleń, analiz. Najlepiej taką decyzję podjąć po konsultacji z przedstawicielem biura nieruchomości, który zwróci uwagę na warte uwagi szczegóły. Z ekonomicznego punktu widzenia opłaca się dużo bardziej, niż wynajem, ponieważ zamiast płacić komuś za czynsz, spłacamy ratę własnego kredytu. Jednak musimy zastanowić się czy jesteśmy w stanie podjąć się takiego wyzwania. Po pierwsze zobowiązanie finansowe, po drugie jest to nasz lokal, więc to my ponosimy za niego pełną odpowiedzialność. Jest to świetna sprawa, lecz musi być przemyślana. Na pewno warta przemyślenia.