Wynajem auta – na co zwracać uwagę?

wynajem auta
wynajem auta

Każdy z nas od czasu do czasu ma potrzebę wynajęcia samochodu. Na wynajem samochodów decydujemy się z różnych powodów. Czasami głównym powodem jest wyjazd na wakacje za granicę, gdzie na miejsce docieramy samolotem, a na miejscu mamy problem z przemieszczaniem się.

Bardzo często decydujemy się na wynajem auta na jakąś specjalną okazję typu wieczór panieński czy też kawalerski. Na rynku jest mnóstwo firm proponujących nam wynajem aut w bardzo atrakcyjnych cenach, ale jest tez kilka kwestii, o których powinniśmy wiedzieć, zanim podejmiemy decyzję. Bowiem o niektórych kwestiach nie zostaniemy poinformowani, a nie każdy czyta dokładnie i skrupulatnie warunki umowy – co oczywiście jest błędem.

Ceny są różne, wyższe i niższe. Te natomiast wiążą się z wieloma kwestiami, takimi jak pakiet ubezpieczeniowy, czy też jakość serwisu. Nie zawsze to co tańsze, będzie dla nas lepszymi korzystniejszym rozwiązaniem. Zanim więc zdecydujemy się na konkretną firmę i na konkretną ofertę, warto przyjrzeć się warunkom oferty i temu, co ona w sobie zawiera. Oczywiście każdy przypadek będzie wymagał innego podejścia, w zależności od naszych potrzeb i okresu wynajmu auta. Zazwyczaj firmy oferujące wynajem samochodów mają posegregowane samochody według klas i wielkości, a co za tym idzie – są te tańsze i te droższe. Jeśli więc wybieramy się na rodzinny wyjazd w kilka osób, to warto zastanowić się nad tym większym autem, które będzie z pewnością bardziej komfortowe.

Kwestia ubezpieczenia przy wynajmie samochodu jest szalenie ważna. Wymogi postawione wypożyczalniom samochodów jasno mówią, że każe auto musi być ubezpieczone. Natomiast nie każde ubezpieczenie zawiera ubezpieczenie kierowcy i pasażerów. W większości przypadków rozszerzone ubezpieczenie możemy wykupić, nad czym zresztą warto się zastanowić. Przecież nigdy nie wiemy, czy przypadkiem jakaś przykra sytuacja nie przytrafi się właśnie nam.

W przypadku wynajmu standardowego auta, nie sportowego lub luksusowego na specjalne okazje, klienci bardzo często korzystają z dodatkowych opcji takich jak wynajem urządzenia nawigującego, czy też fotelika dziecięcego. Czasami jest to sytuacja przymusowa i nie mamy wyboru. Jeśli jednak wybór mamy – warto zakupić takie urządzenie czy tez fotelik na własny koszt, gdyż koszty wynajmu znacznie przewyższają ich wartość.

Warto również zwrócić uwagę na kwestię samego oddawania samochodu już po podróży. Różne firmy stosują różne metody składania raport i oddawania auta, dokumentów i kluczyków. Bardzo często odbywa się to bez osoby, która sprawdzi stan techniczny auta i potwierdzi, że oddajemy auto bez uszkodzeń. Bardzo ważne jest, by jednak dopilnować, by oddając auto ktoś z firmy wynajmującej podpisał nam protokół, że auto nie jest uszkodzone. W przeciwnym wypadku możemy zostać posądzeni o uszkodzenie auta i obciążeni kosztami za naprawdę, które z pewnością małe nie będą.

Zwracając auto do wypożyczalni dopilnujmy również, by bak auta był pełny – w takim stanie, w jakim auto wypożyczaliśmy. Przelicznik na litrze benzyny w wypożyczalniach jest wysoki i bardzo często jest to po prostu nieopłacalne.

Więcej informacji
Artykuł został przygotowany przez firmę High Class Rent – wynajem samochodów luksusowych w atrakcyjnych cenach.