Wycieczka do Iranu – co warto zwiedzić?

Iran kraj na Bliskim Wschodzie, dawniej znany jako Persja. To kraj, który do niedawna był zamknięty dla turystów. Jednak Europejczycy są coraz bardziej ciekawi tej części świata. Dziś Iran udowadnia, że ma o wiele więcej do zaoferowania, nich dotychczas myślano. Szczera gościnność mieszkańców, a także bogata spuścizna architektoniczna oczarowują wszystkich odwiedzających. Podróż na Bliski Wschód, może okazać się niezapomnianym przeżyciem.

Iran i jego różnorodność

Wycieczka do Iranu, to bez wątpienia połączenie najciekawszych i najbardziej interesujących cech, jakie może zaoferować nam państwo. Krążą o nim różne stereotypy, jednak na miejscu okazuje się, że większość z nich to tylko wymysły. Mimo, że jest coraz częstszym celem turystycznych wypraw, nadal znajdziemy w nim miejsca, które zachwycą nas swoją naturalnością i dziewiczością. Każde miasto oferuje inne zabytki, inną architekturę, ale gościnność mieszkańców wszędzie pozostaje ta sama. Z największą przyjemnością, napiją się oni z nami typowej irańskiej herbaty i opowiedzą kilka anegdot. Wyprawa do Iranu to okazja, by ujrzeć ruiny starożytnych budowli, kontrastujące z nowoczesnymi biurowcami. Miłośnicy zakupów, również znajdą coś dla siebie. Iran obfituje w lokalne bazary, na których rzemieślnicy wystawiają swoje rękodzieła. Ręcznie zdobione wazony, czy popularne perskie dywany to jedne tych pamiątek, które warto zabrać ze sobą. Nie sposób przejść obojętnie, obok irańskiej kuchni. Na straganach, można skosztować typowych przysmaków w tym przypraw czy słodkości.

Co warto zwiedzić?

Persepolis – to jedno z najpiękniejszych antycznych miast. Ruiny starożytnych budowli, czy najpopularniejszy i najpiękniejszy, przygraniczny Monastyr świętego Tadeusza czekają na turystów z całego świata. Warto w swojej podróży uwzględnić miasto Isfahan- to trzecie co do wielkości miasto Iranu, około 340 km na południe od stolicy- Teheranu. Znajduje się tam meczet Imama, uważany w świecie islamskim, za jeden z najokazalszych. Teheran zaprasza nas na zwiedzanie słynnego pałacu Golestan. To budynek szachów Iranu, zlokalizowany w centralnej części stolicy, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nie możemy ominąć Szirazu, miasta leżącego u podnóża gór Zagros. To dawna stolica Persji, która oferuje nam piękną Cytadelę Karima Chana. Okazała forteca została wzniesiona przez dynastię Zandów, którzy rządzili Iranem bardzo krótko, lecz skutecznie i efektywnie. Jej wnętrze zostało urządzone przez najlepszych i najwybitniejszych irańskich architektów. Udajmy się też w pobliże miasta Arkadan, w prowincji Jazd. Znajduje się tam jaskinia Czak Czak, a w niej wykuta w litej skale świątynia. W jej wnętrzu płonie stale podtrzymywany ogień, uważany za święty.

Warto choć raz w życiu udać się do Iranu, Ci którzy już tam byli, chętnie wracają. Zauroczy on nas swoją kulturą, mentalnością mieszkańców, a także znakomitą architekturą. Zasmakujemy wyjątkowej kuchni, w której królują aromatyczne przyprawy, a gościnni Irańczycy uraczą nas nietuzinkowymi opowieściami.

Co zabrać na wycieczkę do Iranu?

Na wycieczkę do Iranu warto zabrać najpotrzebniejsze rzeczy jak:

  • ubrania na cały wyjazd
  • przybory toaletowe
  • paszport, dokumenty
  • aparat fotograficzny
  • mapy, przewodniki

To oczywiście nie wszystko, ale najważniejsze rzeczy jakie potrzebujemy na wyjeździe do Iranu. Pełną listę prawdopodobnie prześle organizator wycieczki. Ponadto wiele rzeczy można nabyć już na miejscu, w Iranie. Ciekawe, lokalne jedzenie, orientlane ubrania oraz pamiątki to tylko nieliczne rzeczy jakie warto kupić na wycieczce w Iranie.

undefined