Wybór zegarka – jak się do tego zabrać?

Wybór odpowiedniego zegarka to kwestia spędzająca sen z powiek wielu osobom. Ponieważ zwykle przeznacza się na ten cel większą sumę, zegarek z założenia ma służyć przez dłuższy czas. Warto więc dokonać zakupu z głową, by potem przez kilka lat patrzeć na ulubiony gadżet z uśmiechem. Istnieje kilka wyznaczników, którymi należy kierować się podczas wyboru zegarka. Chodzi o upodobania, styl i przeznaczenie gadżetu. Co należy wziąć pod uwagę, planując taki zakup? Jak dobrać idealny dla siebie zegarek i nie żałować na niego pieniędzy?

Morze możliwości

Przymierzając się do zakupu zegarka, już na etapie poszukiwań można oszaleć od ogromu wariantów dostępnych na rynku. Choć panujące trendy są zwykle przetwarzane przez wszystkie wiodące marki, każda z nich interpretuje je na własny sposób, dlatego powstają setki podobnych do siebie modeli, które różnią się jednak niuansami. Na samym początku warto określić przeznaczenie zegarka i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ma to być dodatek codzienny, pasujący do większości zestawów ubrań, czy elegancki, który będzie zakładany raz na jakiś czas, kiedy nadarzy się stosowna okazja. W pierwszym przypadku warto zdecydować się na jeden konkretny kolor pasujący do większości ubrań w szafie. W przypadku zegarka eleganckiego opłaca się postawić na klasykę w postaci złota lub srebra – to najbezpieczniejsza opcja, która doda klasy każdemu.

W obydwu przypadkach warto kierować się swoim stylem – osoby ceniące sobie minimalizm mogą postawić na najbardziej klasyczne modele, które będą stanowiły delikatny dodatek do stroju, ale nie będą go definiować; ci z kolei, którzy uważają, że dodatki są istotą całej stylizacji, mogą zdecydować się na coś bardziej wyrazistego – mocny kolor, wzór, nietypową konstrukcję oraz łączenie tworzyw.

Kolejny ważny krok to określenie tworzywa, z jakiego chce się kupić zegarek. Warto zastanowić się nad kolorem tarczy, wybrać między metalem i plastikiem, dopasować rodzaj paska – możliwości jest naprawdę mnóstwo! Równie ważna kwestia to wybór rodzaju tarczy – klasyczny cyferblat bądź elektroniczny wyświetlacz. Oba warianty mają swoje zalety, jednak wyświetlacz elektroniczny kojarzy się ze stylem sportowym. Warto mieć to na uwadze, decydując się na konkretny model.

Gadżet idealnie dopasowany

Nie tylko design jest ważny, kiedy chodzi o wybór odpowiedniego zegarka. Oczywiście, jeśli chodzi o kupno zupełnie tradycyjnego modelu, design i jakość będą kluczowe, jednak wiele osób szuka w zegarku czegoś więcej – chodzi o zestaw dodatkowych funkcji, które mogą przydać się w wykonywaniu niektórych zawodów lub hobby. Osoba aktywna powinna wybrać np. zegarek G-Shock: to profesjonalny, przydatny podczas treningu lub ekstremalnych wyjazdów w nieznane. Stopery, liczniki spalonych kalorii i przebytej trasy, a także dodatki takie jak głębokościomierz, wysokościomierz czy system wstrząsoodporny, zachęcą każdego, kto nie lubi się ograniczać i chce cieszyć się aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu.

Ci, którym zdarza się dużo i często podróżować, mogą mieć problemy z przestawianiem się na inny czas – z tym również poradzi sobie dobrej jakości zegarek. Wiele z dostępnych na rynku modeli (w tym także zegarek G-Shock) posiada funkcje związane z automatycznym ustawianiem czasu zgodnie ze strefą czasową. Ciekawą opcją, którą posiada wiele zegarków jest funkcja zegara światowego, czyli wyświetlania godzin w konkretnych miastach z całego świata.