Wszystkie kolory włączników światła – jak je stosować w konkretnych aranżacjach?

Wszyscy jesteśmy wzrokowcami. Trudno zaprzeczyć, że w niektórych aspektach życia, zwracamy głównie uwagę na sferę wizualną. Olbrzymią rolę w tym procesie odgrywa sam kolor oraz to, w jaki sposób jest dopasowany do wszystkich, znajdujących się w jego otoczeniu elementów. Dzieje się tak również w przypadku dekoracji wnętrz, w której liczy się każdy najmniejszy detal, nawet tak często zapominany, jak włącznik światła. Dziś opowiemy o najmodniejszych odcieniach, które sprostają każdym oczekiwaniom.

Kolor włącznika robi różnicę

Zdecydowanie czas już zapomnieć o standardowych włącznikach światła, znanych od dziesięcioleci i wciąż obecnych w niemal wszystkich marketach. Białemu plastikowi, niskiej jakości mówimy zdecydowane: NIE! Co można zastosować w zamian?

Jeśli jesteśmy przywiązani do tradycyjnych kształtów i form włączników oraz nie mamy zamiar wprowadzać w domu technologicznej rewolucji, która obejmie nawet sterowanie oświetleniem, warto wówczas postawić na jeden z modnych w tym sezonie kolorów. Nadszedł bowiem czas na wyraziste barwy, które odmieniają oblicze zwykłych włączników.

Klasyka w nieco innym odcieniu – szarości

Szarość to straszliwie niedoceniany kolor. A daje przecież tak wiele możliwości. Czym się wyróżnia? Jest niezmiernie elegancki, a przy tym intrygujący. Potrafi wpasować się w niemal każdą stylistykę wnętrza, wyróżniając się, a przy tym wciąż zachowując neutralność kolorystyczną.

Jeśli postawimy na produkt wykonany z tworzywa sztucznego, możemy wybierać z bardzo szerokiej gamy odcieni, oferowanych przez różnych producentów.

Innym rozwiązaniem są natomiast piękne i cieszące się wielką popularnością w tym sezonie włączniki i kontakty wykonane z metalu. Jakie opcje mamy do wyboru? Do najczęściej występujących zaliczają się klasyczna stal, o ciemnym, lekko stonowanym odcieniu. Aluminium bywa jaśniejsze i z większym połyskiem. Prawdziwie dekoracyjny efekt możemy uzyskać za to, jeśli użyjemy włączników, wykonanych z polerowanego chromu. Tego typu włączniki świetnie komponują się z nowoczesnym i bardzo eleganckimi lampami. Możemy je wybrać, np. spośród oferty Lampy.it, tworząc niepowtarzalne aranżacje.

Specjalnie dla zwolenników surowości w aranżacji wnętrz stworzono włączniki wykonane z betonu, w naturalnym, szarym kolorze. Szczególnie dobrze prezentuje się on, jeśli w danej przestrzeni pojawiają się już inne elementy wyposażenia z tego materiału – na przykład kuchenny zlew, blaty lub lampy.

Przełamana biel

Dla wszystkich fanów klasycznej bieli również jesteśmy w stanie znaleźć rozwiązanie, które będzie ciekawe i prawdziwie nietuzinkowe. Bardzo modne, zwłaszcza we wnętrzach w stylu minimalistycznym, glamour, ale też art déco, są włączniki, w których ramka ma inny kolor niż pokrycie samych przycisków. Można oczywiście zestawić klasycznie kontrastowe odcienie, czyli czerń i biel, dla uzyskania najbardziej eleganckiego kompletu. Odważni mogą jednak poeksperymentować i znaleźć pomysły w pełni dopasowane do charakteru i kolorystyki wnętrza.

Ciekawym wariantem w tym przypadku jest wykorzystanie złota, czyli jednego z najmodniejszych w tym sezonie kolorów. Złote dodatki święcą triumfy na salonach. Zostały też wprowadzone do oferty firm, produkujących ramki do włączników oświetlenia.

Złoto należy do najbardziej wymagających i trudnych odcieni, dlatego też należy wprowadzać je niezmiernie rozważnie, bez nadmiernej przesady, jeśli nie chcemy przekroczyć cienkiej granicy kiczu. Połysk i blichtr przynoszony do wnętrza przez złoto, można dodatkowo uszlachetnić, zestawiając je z przyciskami w kolorze subtelnej kości słoniowej. To duet idealny, nie tylko do wnętrz glamour czy retro.

Jakie odcienie złota możemy znaleźć w sklepach? Najczęściej pojawiają się klasyczne, lakierowane włączniki, przy których zróżnicowanie odcieni jest olbrzymie. Oprócz nich regularnie pojawiają się równie modne warianty z metali kolorowych – mosiądzu, brązu, w różnych wariantach wykończeniach, od pełnego połysku, przez satynę, do delikatnej i nienatarczywej, przygaszonej patyny.

Kolor w roli głównej

W ciągu ostatnich miesięcy powróciła moda na wnętrza w stylu geometrii z lat 70., która kochała żywe kolory i prostotę. Świetnym uzupełnieniem tego typu aranżacji mogą być zatem włączniki zabarwione na bardzo intensywne kolory – soczyste odcienie zieleni, żółcieni lub czerwieni. Pozwala to na uzyskanie w bardzo prosty sposób przełamania monotonii ściany oraz stworzenia ciekawego efektu dekoracyjnego.

Obecnie włączniki powstają w rozmaitych kształtach i formach, które pozwalają na dopasowanie odpowiedniego rozwiązania do każdej przestrzeni. Kolor gra w tym przypadku pierwsze skrzypce. Decyduje o dekoracyjnym charakterze, a także umożliwia wpisanie niby niepozornego włącznika w całość modnej aranżacji.