Wnętrza w stylu skandynawskim – na jakie wyposażenie i dekoracje postawić?

Wnętrza w stylu skandynawskim – na jakie wyposażenie i dekoracje postawić

Wnętrza w stylu skandynawskim są ciepłe, przytulne i klimatyczne. Spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających domowników, bo choć ich charakter jest specyficzny i bardzo określony, to pozostawia miejsce na indywidualną interpretację, a także stworzenie wystroju o elementach znanych z innych stylów wnętrzarskich.

Na jakie elementy wyposażenia oraz dekoracje warto postawić w domu bądź mieszkaniu, które ma prezentować styl skandynawski? Sprawdzamy!

Jasne i przestronne wnętrza

Aranżacje skandynawskie to przede wszystkim bardzo jasne i przestronne wnętrza. W północnych regionach Europy mieszkańcy nie mogą liczyć na dużą ilość słońca w ciągu dnia, dlatego dbają o to, aby ich przestrzenie do codziennego życia miały maksimum dostępu do światła naturalnego. O to samo dbamy w polskich domach i mieszkaniach, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym.

Jasne i przestronne wnętrza są bardzo klimatyczne, łatwo stworzyć w nich rodzinną atmosferę, poza tym im więcej jasnych barw oraz miejsca, tym pomieszczenia wydają się być większe niż są nimi w rzeczywistości.

O takim wrażeniu marzą wszyscy domownicy, dlatego poza charakterystycznymi barwami – szarościami, bielami i nutami żywszych kolorów, warto postawić na zastosowanie luster, i to nie tylko w łazience! Duże lustro zamontowane nad komodą w salonie sprzyja optycznemu powiększaniu przestrzeni. Lustro dodaje głębi, co jest pożądanym efektem.

Naturalne materiały

W skandynawskich wystrojach prym wiodą naturalne materiały. Powinniśmy zatem postawić przede wszystkim na ponadczasowe drewno. Mogą to być meble z drewna, dekoracje, ale i elementy użytkowe, które przydają się w kuchni, np. wykonane w ciekawych kształtach deski, które oferuje sklep KulkaHome.

Drewno jest głównym materiałem tworzącym bazę wystrojów skandynawskich. Jest ono nie tylko ciepłe w odbiorze, ale i elastyczne pod względem możliwości kształtowania, stąd tak duża różnorodność powstających z nich elementów. Drewno jest także materiałem niezwykle trwałym, efektownym wizualnie i wdzięcznym w odbiorze.

Poza nim warto stawiać na naturalne tekstylia, np. lniane poszewki, bawełniane komplety pościeli, zasłonki, obrusy i inne dodatki, które są i praktyczne, i ozdobne.

Oświetlenie, które dodaje przytulności

Skandynawski styl nie obejdzie się bez właściwie dobranych lamp. Liczą się nie tylko ich konstrukcje, ale i barwa światła – więcej porad w tym temacie można znaleźć na stronie http://ibudujesz.pl/. Wśród lamp dobrze jest stawiać na klasyczne kinkiety, stylowe lampy wiszące, ponadto lampki stołowe. Chodzi o to, by uzyskać funkcjonalne oświetlenie, podkreślić wystrój, a także stworzyć tak ważny, przytulny klimat.

Wystroje skandynawskie wciąż nie wychodzą z mody. To styl, który lubimy, bo kojarzy się z ciepłem domowego ogniska. Skorzystajmy z powyższych porad, a znajdziemy elementy wyposażenia, dekoracje i dodatki, które pozwolą na uzyskanie wymarzonej aranżacji we wszystkich domowych pomieszczeniach.