Wkłady filtrujące do dzbanków i butelek – czy są zdrowe?

Najważniejszym elementem zarówno każdego dzbanka, jak i butelki filtrującej jest jej filtr. W końcu to właśnie on jest odpowiedzialny za filtrowanie wody. Bez niego niemożliwe byłoby picie przefiltrowanej wody z kranu, w której na próżno szukać nieprzyjemnego smaku, a także wszelkich negatywnych składników. Mimo ogromnej popularności wkładów filtrujących wiele osób zastanawia się jednak, czy rzeczywiści warto decydować się na takie rozwiązanie.

Wkład filtrujący do wody – jak to działa?

Wkłady filtrujące do butelek czy dzbanków mają za zadanie oczyszczać wodę kranową, przy czym znacząco poprawiają jej smak, zapach oraz jakość. W skład tego elementu wchodzą złoża filtrujące, które sprawiają, że możliwe jest ograniczenie stężenia szkodliwych substancji, jakich nie brakuje w wodzie. W sporej większości wypadków we wkładach znaleźć można żywicę jonowymienną, a także węgiel aktywny. Jego perełki działają na zasadzie tak zwanej absorpcji, dlatego wchłaniają chlor, a także redukują śladowe ilości zanieczyszczeń, do których zaliczmy pestycydy, herbicydy oraz detergenty. To właśnie węgiel aktywny sprawia, że woda staje się smaczna, a nieprzyjemny zapach chloru po prostu z niej znika. Za co odpowiada żywica jonowymienna, jeśli chodzi o butelki i dzbanki filtrujące? Są one odpowiedzialne za redukowanie twardości wody, co się przekłada na jej klarowność oraz przejrzystość. W związku z tym, kiedy będziesz z niej korzystał, nie spotkasz się ze zjawiskiem kamienia w urządzeniach AGD.

Na co zwrócić uwagę wybierając filtr do butelki czy dzbanka?

Dzbanki i butelki filtrujące mają jedno proste zadanie, aczkolwiek jeśli wybierasz filtr, to sytuacja może nie być aż tak jasna. W sklepach nie brakuje wkładów, które przeznaczone są do określonych zastosowań. Część z nich będzie odpowiedzialna za zmiękczanie wody, kiedy inne będą oferowały swoim użytkownikom jej mineralizowanie. Nie bez znaczenia jest także wydajność filtra. W sprzedaży dostępne są warianty, które przefiltrowują około 150 litrów, a także takie, których wydajność jest nawet dwa razy większa. Skąd wiedzieć, kiedy należy zdecydować się na nowy filtr? Odpowiedź na to pytanie jest trudna, gdyż wszystko jest zależne od stopnia personalnej eksploatacji, a także stanu wody wodociągowej. Właśnie dlatego warto stawiać na dzbanki filtrujące z elektronicznym wskaźnikiem zużycia. Dzięki temu będziesz wiedział, kiedy filtr musi zostać wymieniony.

Jak wymienić filtr w dzbanku lub butelce filtrującej?

Wymiana filtrów to niezwykle proste zadanie, z którym poradzi sobie absolutnie każdy. Na opakowaniach znajduje się także krótka instrukcja, dzięki której proces ten jest szybki i prosty. Zazwyczaj filtr najpierw należy wyjąć z opakowania oraz delikatnie nim potrząsnąć. W późniejszym czasie powinieneś zalać go zimną wodą oraz moczyć przez około 10 minut. Następnie wstrząśnij ponownie filtrem oraz umieść go w dzbanku. Kiedy już to zrobisz, pozostanie ci jedynie konieczność dwukrotnego przefiltrowania wody, aby wypłukać wszelkie pozostałe drobinki węgla.