Prawidłowa wentylacja ma niebagatelne znaczenie dla jakości domowego powietrza. System odpowiada bowiem za usuwanie wszelkich zanieczyszczeń, takich jak zawieszony pył, a także nadmiaru wilgoci, co jest szczególnie istotne dla osób, które zmagają się z różnego rodzaju alergiami. Z niniejszego tekstu dowiesz się, czy wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja, sprawdzi się w domu alergika.
Dlaczego dobra jakość domowego powietrza jest ważna?
Chociaż możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, to domowe powietrze jest pełne zanieczyszczeń – nawet wówczas, gdy dbasz o regularne przeprowadzanie prac porządkowych. Jak to możliwe? Za taki stan rzeczy odpowiadają tzw. bioaerozole, czyli czynniki biologiczne, które są rozproszone w przestrzeni poszczególnych pomieszczeń. Ta niepożądana materia obejmuje zarówno pył i kurz, jak też wszelkiego rodzaju mikroorganizmy, które są wytwarzane przez samych domowników, pupili, a także rośliny doniczkowe.
Do wspomnianych zanieczyszczeń musisz dodać również parę wodną, która gromadzi się w powietrzu na skutek zwykłego oddychania oraz wykonywania podstawowych obowiązków domowych (np. gotowania czy kąpieli). Fakt, podwyższona wilgotność nie stwarza bezpośredniego zagrożenia, jednak sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, których zarodniki „podróżują” po całym domu i mogą z łatwością trafić do Twoich dróg oddechowych.
To jednak nie koniec zanieczyszczeń, jakie możesz znaleźć w domowym powietrzu. Różne niepożądane związki chemiczne są emitowane również przez większość elementów wyposażenia domu – mowa tutaj o m.in. meblach, dywanach, panelach czy sprzętach elektronicznych. Jeżeli zaniedbasz więc kwestię odpowiedniej wentylacji, to narazisz się na wiele nieprzyjemnych następstw, takich jak bóle głowy, rozdrażnienie czy pieczenie oczu. Obecność dużej ilości zanieczyszczeń będzie jeszcze bardziej dotkliwa dla osób cierpiących na alergię – kurz, pyłki i roztocza mogą z łatwością wywołać silną reakcję alergiczną.
Alergia a wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
Wentylacja mechaniczna nawiewno–wywiewna to idealne rozwiązanie dla każdego alergika, ponieważ system zapewnia nieprzerwaną wymianę powietrza, a przy okazji pozwala na kontrolowanie jego parametrów (przede wszystkim poziomu wilgotności). Tym, co stanowi największą zaletę rekuperacji, jest jednak zaawansowana filtracja, która usuwa z domowej przestrzeni większość alergenów oraz zanieczyszczeń stałych.
Osoby cierpiące na alergię, astmę lub inne choroby układu oddechowego mogą dodatkowo zwiększyć efektywność filtracji, wybierając filtry wyższej klasy, np. HEPA. Dobrym pomysłem jest też wybór specjalnych materiałów, z których powstanie instalacja – obecnie przewody wentylacyjne są pokrywane powłoką antybakteryjną, która w znacznym stopniu ogranicza rozwój groźnych mikroorganizmów – dodaje specjalista reprezentujący firmę Waso Klim z Katowic, która zajmuje się montażem oraz serwisem systemów wentylacyjnych.
Być może spotkałeś się z opiniami, że wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła nie powinna być stosowana w przypadku alergików, ponieważ może im nawet dodatkowo zaszkodzić. Nie jest to oczywiście prawda – prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja jest świetną inwestycją, która przełoży się na wysoki komfort przebywania we własnych czterech ścianach. Musisz jednak pamiętać, że wentylacja spełni swoją funkcję tylko wówczas, gdy zadbasz o jej regularną konserwację, a zwłaszcza okresową wymianę filtrów. W przeciwnym razie na osłonach zacznie gromadzić się coraz więcej zanieczyszczeń, które faktycznie mogłyby stać się źródłem alergenów i miejscem rozwoju groźnych mikroorganizmów.
Czy rekuperacja to lepszy wybór niż klasyczna wentylacja grawitacyjna?
Założenie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła stanowi dość spory wydatek – w końcu konieczny jest zakup jednostki centralnej oraz stworzenie systemu przewodów wentylacyjnych. Fakt, koszty są nieco większe niż w przypadku klasycznej wentylacji grawitacyjnej, jednak w zamian otrzymujesz układ, którego działanie nie jest uzależnione od zmiennych warunków pogodowych czy pory roku. Jeżeli miałeś wcześniej do czynienia z wentylacją naturalną, to z pewnością zauważyłeś, że jej wydajność pozostawia wiele do życzenia, przez co konieczne jest regularne otwieranie okien.
Wietrzenie wspomaga co prawda wymianę powietrza, jednak przy okazji sprawia, że do wnętrza domu dostają się dodatkowe zanieczyszczenia, m.in. smog. Dodatkowo, przez uchyloną stolarkę ucieka znaczna ilość energii cieplnej. To wszystko sprawia, że wentylacja z możliwością filtracji powietrza będzie najlepszym wyborem dla alergików. Rekuperacja zapewni bowiem stały dostęp świeżego powietrza, zajmie się usuwaniem wszelkich niepożądanych substancji, a przy okazji nie narazi Cię na wyższe rachunki za ogrzewanie.