W jakim celu stosuje się cynkowanie?

Stal pozwala na budowanie solidnych i stabilnych konstrukcji, niepodatnych na uszkodzenia mechaniczne i uderzenia, zdolnych przenosić duże obciążenia. Problem stanowi jedynie rdza. Sposobem na nią jest zabieg cynkowania.

W wyniku tego procesu przeprowadzanego w odpowiednio wyposażonych cynkowniach, na powierzchni materiału tworzy się bardzo cienką warstwę cynku, która skutecznie chroni stalową konstrukcję przed działaniem korozji wskutek ekspozycji na niekorzystne warunki atmosferyczne i wilgoć.

Na czym polega proces cynkowania ogniowego?

W trakcie procesu cynkowania ogniowego stalowe elementy zanurzane są w płynnym cynku podgrzanym do bardzo wysokiej temperatury rzędu 450 °C. Specyficzne warunki termiczne sprawiają, że substancja wchodzi w reakcję ze stalą, tworząc trwałą, silnie związaną warstwę na jej powierzchni. Zapewnia to skuteczną ochronę przed korodowaniem.

Jak przebiega proces cynkowania galwanicznego?

Inny sposobem na nałożenie warstwy ochronnej jest tzw. cynkowanie galwaniczne. W tym wypadku proces technologiczny polega na umieszczeniu elementu metalowego w specjalnym roztworze elektrolitycznym, do którego doprowadzane jest wysokie napięcie elektryczne i duże natężenie prądu. W wyniku zachodzących reakcji chemicznych tworzy się cienka warstwa o bardzo dobrych walorach antykorozyjnych. Zabieg przeprowadzany jest w profesjonalnie wyposażonych cynkowniach. Jego wykonanie oferuje klientom m.in. firma Metaltech.

Cynkowanie sposobem na zabezpieczenie antykorozyjne

Stosunkowo prosta metoda zabezpieczenia przed korozją, którą jest cynkowanie, przynosi wiele wymiernych korzyści. Poza ochroną przed korodowaniem i rdzewieniem metali zwiększa się odporność na uderzenia i uszkodzenia mechaniczne, dzięki lepszej absorpcji i tłumieniu drgań. Nie bez znaczenia jest również fakt przedłużenia całkowitej żywotności ocynkowanej konstrukcji o ok. 50 lat.

Niski koszt wybudowania konstrukcji stalowej, w połączeniu z możliwością skutecznego zabezpieczenia przed korozją sprawia, że budowa hal magazynowych i obiektów przemysłowych z użyciem profili metalowych jest bardzo dobrym pomysłem. Ocynkowanie pomoże skutecznie zabezpieczyć je przed niszczeniem i znacząco wydłużyć czas eksploatacji.