W jakich sprawach rodzinnych pomoże Ci adwokat?

Korzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej powoli staje się już standardem. Osoby, które napotykają problemy dotyczące obowiązujących przepisów prawa, coraz rzadziej korzystają z porady znajomego, woląc umówić się na wizytę w kancelarii. Jedną z przeważających grup spraw, obok cywilnych i związanych z prawem pracy, pozostaje prawo rodzinne. Jak w tych kwestiach pomoże Ci prawnik?

Pomoc w sprawie o rozwód

Wśród spraw rodzinnych w Polsce zdecydowanie dominują rozwody. Ich przyczyn można dopatrywać się na wielu płaszczyznach, ale celem stron zawsze jest zakończenie wspólnej relacji. Czasami z zyskami dla jednej ze stron.

Aby sąd powszechny mógł wydać wyrok, w którym zatwierdzi rozwód, strona powodowa musi udowodnić istnienie kilku przesłanek. Mowa o ustaniu więzi emocjonalnej, fizycznej i gospodarczej.

Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że wystarczy stanąć przed sądem i opowiedzieć swoją wersję wydarzeń, w praktyce udowodnienie swoich racji bywa znacznie trudniejsze, zwłaszcza jeżeli zależy Ci na wykazaniu winy drugiej strony.

Problem pojawia się najczęściej już na etapie postępowania dowodowego. W toku postępowania Ty oraz druga strona prezentujecie dowody na poparcie twierdzeń. Zazwyczaj będą to zeznania świadków, dokumenty, zdjęcia, nagrania, opinie biegłych czy wreszcie wasze wyjaśnienia.

W doborze arsenału dowodów powinien pomóc Ci jednak adwokat z doświadczeniem nie tylko w stosowaniu przepisów prawa, ale taki, który zna praktykę sądu, przed którym zawisła sprawa.

Wyrok rozwodowy zazwyczaj składa się z wielu punktów. Może nawet dotyczyć podziału majątku wspólnego. Dobry prawnik zadba nie tylko o część poświęconą rozwodowi, ale zadba o to, aby każda część rozstrzygnięcia była dla Ciebie maksymalnie korzystna.

Uzyskanie lub zniesienie alimentów

Kolejnym typem często pojawiających się spraw są alimenty. W zależności od tego, po której stronie występujesz, może zależeć Ci na zasądzeniu świadczenia w jak najwyższej wysokości lub przeciwnie, na wykazaniu, że alimenty wcale się nie należą stronie powodowej.

Dobry adwokat rodzinny będzie umieć nie tylko wytłumaczyć Ci, czy wnoszenie powództwa o zmianę lub ustanie obowiązku alimentacyjnego ma sens, ale też, w jaki sposób poprowadzić postępowanie, aby zwiększyć Twoje szanse na zwycięstwo.

Musisz wiedzieć, że zakres alimentów określają nieostre przesłanki. Pojęcia uzasadnionych potrzeb uprawnionego i możliwości zarobkowych zobowiązanego do alimentacji wymagają interpretacji i każdorazowego dopasowania do sytuacji danego postępowania.

Przy walce o satysfakcjonujący wyrok przydaje się nie tylko znajomość przepisów prawa, ale przede wszystkim dostęp do aktualnego orzecznictwa, które może przekonać sąd o słuszności Twoich żądań. Znalezienie i właściwa interpretacja takiej wiedzy wymaga działania wykwalifikowanego prawnika.

Ustalenie kontaktów z dzieckiem

Często w toku sprawy rozwodowej okazuje się, że strony postępowania mają małoletnie dzieci. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli opieka rodzicielska nie została ograniczona lub odebrana, każdy z rodziców ma prawo do utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Rodzi się jedynie pytanie: jak często i w jakim zakresie?

Jeżeli zależy Ci na spędzaniu z dziećmi jak największych ilości czasu, a ich miejsce stałego pobytu zostało ustanowione przy drugiej stronie postępowania, będziesz musiał przekonać sąd, dlaczego akurat taka, a nie inna częstotliwość kontaktów jest dla Ciebie istota. Wymaga to dużych umiejętności erystycznych i opanowania prawniczej argumentacji, którą Twój pełnomocnik może obalić stanowisko strony przeciwnej.

Nawet jeżeli spór toczył się w przeszłości, możesz walczyć o zmianę zakresu lub częstotliwości kontaktów lub o ograniczenie ich stronie przeciwnej. Umów się na poradę prawną i skorzystaj z pomocy profesjonalisty!

Gdzie szukać pomocy prawnej?

Pomoc w sprawach rodzinnych uzyskasz w wielu kancelariach prawnych. Warto jednak znaleźć taką, którą prowadzi adwokat rodzinny Wrocław, Poznań, Warszawa i inne duże miasta obfitują w kancelarie, które poświęciły się wyłącznie jednej praktyce i w niej się specjalizują.

Wsparcie doświadczonego adwokata rodzinnego to większe szanse na Twój sukces!