W jakich przypadkach wybrać się do ginekologa?

W jakich przypadkach wybrać się do ginekologa?

Niektóre kobiety omijają gabinet ginekologiczny szerokim łukiem, co jest jednak niezbyt dobrym pomysłem. Lepiej sprawdzać regularnie stan swoich miejsc intymnych. Pozwala to na szybkie wykrycie nawet drobnych zmian, co daje duże możliwości odnośnie wyeliminowania nieprzyjemnych objawów i postępu choroby. Niektóre schorzenia rozwijają się bezobjawowo. Pacjent trafia do specjalisty z zaawansowanymi zmianami, co niestety wydłuża leczenie i wymaga sięgnięcia po bardziej inwazyjne metody.

Co leczy ginekolog?

Do ginekologa warto zgłosić się w przypadku wystąpienia bolesnego miesiączkowania, zapalenia pochwy, zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Zajmie się leczeniem zaburzeń miesiączkowania, grzybiczego zapalenia sromu i pochwy, endometriozy, mięśniaków macicy, nadżerek, zapalenia przydatków, polipów, torbieli, rozmaitych chorób przenoszonych drogą płciową i schorzeniami onkologicznymi. Niektóre kobiety przychodzą do gabinetu do ginekologicznego dopiero po tym, jak wystąpią u nich objawy ciąży i zobaczą pozytywny wynik testu. Dobrze jednak zadbać o profilaktykę. Nawet jeśli kobieta nie współżyje regularnie lub jest dziewicą, to warto systematycznie umawiać się na wizyty u specjalisty. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Ginekolog wykryje różne nieprawidłowości we wczesnym stadium. Jeśli zostaną one szybko zdiagnozowane i wyeliminowane, to nie przyczynią się do obniżenia komfortu życia. Nie będzie trzeba wdrażać inwazyjnego i długotrwałego leczenia. W przypadku najmłodszych pacjentów wskazany jest oczywiście ginekolog dziecięcy.

Co może zostać wykonane w gabinecie ginekologicznym?

Ginekolog w Vitalea ma w swojej ofercie konsultacje, prowadzenie ciąży, hormonalną terapię zastępczą, dobór antykoncepcji, diagnostykę i leczenie rozmaitych chorób narządów płciowych, cytologię, badanie USG, wymazy z pochwy, zabiegi laserowe. Można liczyć także na rozmaite zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej. Można zdecydować się przykładowo na mezoterapię lub laseroterapię. Ma to na celu poprawienie wyglądu miejsc intymnych. Można przykładowo zrewitalizować pochwę i wargi sromowe. Ginekologia estetyczna służy przede wszystkim do poprawienia komfortu życia pacjentów. Z zabiegów diagnostyczno-terapeutycznych wykonywanych w ginekologii warto wymienić także kolonoskopię, histeroskopię, laparoskopię, konizację szyjki macicy i jej wyłyżeczkowanie. Przy wyborze ginekologa zawsze warto mieć na uwadze to, jakie ma specjalizacje. Wyróżnia się dziedziny takie jak endokrynologia ginekologiczna i rozrodczość, perinatologia, ginekologia onkologiczna, seksuologia.