W jakich problemach zdrowotnych może pomóc dietetyk?

dietetyk

Uznaje się, że dietetyk zajmuje się układaniem odchudzających jadłospisów, których celem jest utrata nadmiernych kilogramów. Oczywiście, jest to prawda natomiast do gabinetów specjalisty tego rodzaju pukają również pacjenci, dla których dieta jest konieczna ze względów zdrowotnych, według ścisłych wskazań lekarskich.

Dietetyk pomaga więc nie tylko schudnąć, układając niskokaloryczną, ale bogatą we wszelkie wartości odżywcze dietę. Jest fachowcem, który pomoże zniwelować wiele przykrych dolegliwości zdrowotnych. Nierzadko jest jedynym specjalistom, który jest w stanie pomóc w walce z chorobą, istnieje przecież szereg chorób, w przypadku których odpowiedni jadłospis jest jedynym lekarstwem.

Można tu mówić nie tylko o chorobach układu pokarmowego – dietetyk ułoży indywidualną dietę, niezbędną w poskramianiu przewlekłych biegunek, zaparć, zaburzeń pracy wątroby, trzustki, choroby wrzodowej czy zgagi. Dobra dieta to również ogromna pomoc dla pacjentów cukrzycowych, tych, którzy borykają się z nazbyt wysokim ciśnieniem, zbyt wysokim poziomem cholesterolu, miażdżycą.

Dietetyk to wreszcie medyk, który pomoże pacjentom w zwalczaniu objawów alergii pokarmowej. Ważną rolę odgrywa w przypadku małych pacjentów, bo to u nich przeważnie występuje uczulenie na określone produkty spożywcze – skaza białkowa i alergia na cytrusy to tylko niektóre z problemów żywieniowych, jakie diagnozuje się właśnie u małych pacjentów.

Do dietetyka można udać się również profilaktycznie. Coraz częściej z jego usług korzystają kobiety w ciąży, które chcą zadbać o dostarczanie wszelkich wartości odżywczych dla siebie i nienarodzonego dziecka – od dawna wiadomo przecież, że dobre nawyki żywieniowe przyszłych mam będą miały wpływ na rozwój dziecka. Dieta jest równie ważna w okresie karmienia piersią.

Co ciekawe, dietetyk przyjmuje coraz większą liczbę pacjentów, dla których problemem nie jest nadwaga czy walka z chorobą, ale po prostu zdrowe odżywianie. Zauważymy, jak bardzo w ostatnim czasie rozwinął się trend, zgodnie z którym propagowana jest ekologiczna żywność. Zadaniem dietetyka jest wskazanie odpowiednich produktów, dzięki którym pacjent będzie w stanie skomponować bio posiłki każdego dnia.

Kolejną grupą pacjentów, dla których dietetyk może okazać się prawdziwym wybawieniem są osoby, które chcą zmienić swoje nawyki żywieniowe, zgodnie z własnymi poglądami, ideą. To między innymi weganie czy wegetarianie. Zmiana jadłospisu jest dla nich znacząca i nie każdy wie, jakimi produktami spożywczymi zastąpić mięso, by dieta była również pełnowartościowa.

Mówi się, że dietetyk to zawód przyszłości. I w sumie nie ma w tym nic dziwnego. Oprócz tego, że korzystanie z usług dietetyka stało się zwyczajnie modne to należy zauważyć, że usługi specjalisty tej dziedziny są rzeczywiście korzystne. W czasach, w których wręcz zalewa nas fala fast foodów i zmodfikowanej żywności, tak ważna jest umiejętność dostarczania do organizmu niezbędnych wartości odżywczych. Pamiętajmy, że dobra dieta wpływa nie tylko na nasz wygląd ale również stan włosów, cery, paznokci i funkcjonowania wszystkich narządów. Nie bez znaczenia jest również energia i witalność, jaką zyskujemy – stosując dobre nawyki żywieniowe eliminujemy złe samopoczucie, bóle głowy, zły humor a zaczynamy się po prostu uśmiechać.

Artykuł napisany na podstawie materiałów zawartych na stronie warszawskiego dietetyka – akademiazdrowegozywienia.pl