W jaki sposób najlepiej ocieplić dom?

Prawidłowe ocieplenie domu jest niezwykle ważne. Od niego zależy komfort mieszkańców oraz wysokość rachunków za ogrzewanie. Warto więc przyjrzeć się bliżej różnym sposobom ocieplania domu. Zajmiemy się też dokładniejszą analizą najlepszego sposobu na ocieplenie domu. Co powinno się o nim wiedzieć? Kiedy jest dobrym rozwiązanie?

Ocieplenie wewnętrzne

Na początek trzeba wyznaczyć, czy ocieplenie będzie kładzione na zewnątrz, czy wewnątrz budynku. Zazwyczaj jest ono kładzione na zewnątrz. To dość oczywista decyzja. Zdarza się jednak, że nie ma możliwości zewnętrznego ocieplenia np. z racji zabytkowej elewacji, mieszkania budownictwie wielorodzinnym. Najczęściej takie wewnętrzne ocieplenie polega na przyklejeniu do ścian styropianu i zabezpieczeniu go cementem lub gipsem. Jeśli konstrukcja ścian na to pozwala, można też użyć pianki poliuretanowej lub wełny mineralnej. Oczywiście ją także powinien przykryć cement.

Ocieplanie styropianem

Nie ulega wątpliwości, że do ocieplania domów najczęściej używa się styropianu. To materiał, który jest dość tani, łatwy w obróbce, neutralny dla zdrowia człowieka i ma świetne parametry, które skutecznie zatrzymują ciepło wewnątrz budynku. Styropian jest dostępny w różnych grubościach. Im jest ona większa, tym lepszy współczynnik przenikania ciepła. Za standardową grubość uważa się styropian, którego grubość mieści się w przedziale od 5 do 15 cm. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami prawa budowlanego współczynnik przenikania ciepła nie powinien być wyższy od 0,3 W/(m2·K). Szczególną popularnością cieszy się w ostatnich latach styropian grafitowy. Jest on droższy od białego styropianu, ale ma też lepsze od niego parametry. Dobrze jest rozważyć jego wybór, bo postawienie na dobre i nowoczesne materiały budowlane może oznaczać oszczędność w przyszłości. Warto też pamiętać, że budynek można ocieplać pianką poliuretanową lub polietylenową. Popularność tych rozwiązań jest jednak bardzo mała, bo same pianki są bardzo drogie. Zdecydowanie częściej odbiorcy wybierają styropian. Nie można się temu dziwić. Łatwo jest znaleźć ekipę, która go położy, jest odporny na warunki pogodowe oraz na wilgoć. Dość dobrze radzi sobie także z tłumieniem hałasów. Styropian jest odporny na ściskanie. Dla osób, które cenią sobie doznania estetyczne, ważne będzie też to, że można na nim położyć różnego rodzaju tynki. Dzięki temu daje się prosto i szybko wykończyć elewację budynku i wiadomo jednocześnie, że efekt będzie prezentować się perfekcyjnie.

Zadbaj o szczegóły

Niestety żadne – nawet najlepsze – ocieplenie nie będzie skuteczne, jeśli będzie wykonane nieprawidłowo lub w sposób niepełny. Termomodernizacji nie można wykonywać w sposób niekompletny. By ocieplenie budynku dało realne oszczędności w domowym budżecie, trzeba upewnić się, że ciepło nie ucieka z budynku innymi drogami – przez nieszczelne okna lub dach. Może się okazać, że żeby zauważyć efekty położenia ocieplenia, trzeba będzie też ocieplić dach i wymienić lub też uszczelnić okna. Najlepiej jest przeprowadzić termomodernizację całego budynku w krótkim czasie.