W czym pomaga osuszacz powietrza?

W czym pomaga osuszacz powietrza

Osuszanie powietrza pomaga w usuwaniu nadmiaru wilgoci z pomieszczeń. To dobre rozwiązanie na pleśń, na zaparowane okna, nadmierną wilgotność, czy zbyt długo schnące pranie. Sprawdź, w czym jeszcze może pomóc Ci to urządzenie i dlaczego warto je mieć.

Kiedy używać osuszacza powietrza?

  • Osuszacz powietrza jest przydatny jeśli w pomieszczeniu panuje zbyt wysoka wilgotność. Sprzęt pozwoli sprawdzić i kontrolować poziom wilgoci w Twoim wnętrzu, dzięki higrostatowi i higrometrowi.
  • Poza tym osuszacz to sprawdzony sposób na zaparowane okna po nocy. Gdy na szybach zbiera się para wodna, jest to sygnał, że powietrze jest zbyt wilgotne. Najczęściej para osadza się na oknach w okresie letnim, na skutek dużej różnicy temperatur.
  • Co więcej, osuszacze powietrza pomagają zwalczyć pleśń w dom. Jeśli w Twoim wnętrzu pojawiły się wykwity pleśni, to znak, że trzeba zadbać o prawidłową wilgotność powietrza.
    Co prawda samo osuszenie pomieszczenia nie wystarczy do pozbycia się problemu. Mimo to pamiętaj, że wysoka wilgotność to idealne warunki dla rozwoju grzybów. Jeśli pleśń zostanie zażegnana, trzeba jeszcze zadbać o to, aby nie powróciła.
  • Zaletą stosowania osuszaczy jest także skrócenie czasu suszenia prania. Z pomocą tego sprzętu suszenie prania w małym mieszkaniu będzie o wiele łatwiejsze. Osuszacze powietrza skracają czas schnięcia ubrań sześciokrotnie.

Jaki osuszacz warto wybrać?

Zastanawiasz się jaki pochłaniacz wilgoci do domu kupić? Najlepszym wyborem są elektryczne pochłaniacze wilgoci, czyli osuszacze powietrza.

Do domu polecamy modele kondensacyjne, które posiadają sprężarkę i dwa wymienniki ciepła. To dobre rozwiązanie ze względu na wysoką efektywność osuszania.

Osuszacze z higrometrem i higrostatem pozwalają na bieżąco monitorować wilgotność w domu.

Osuszacze adsorpcyjne do działania wykorzystują środek pochłaniający wilgoć. Ze względu na to, że podnoszą one temperaturę we wnętrzu, warto je wybrać do miejsc chłodniejszych, czyli do piwnicy, czy garażu.

Na co zwrócić uwagę kupując osuszacz powietrza?

Kupując osuszacz, zwróć uwagę na wydajność osuszania, przepływ powietrza i dodatkowe tryby pracy. Do użytku domowego polecamy osuszacze o mocy nie mniejszej niż 20 l na dobę. Przepływ powietrza powinien osiągać wartość co najmniej 200 m³/h.

Jeśli stoisz przed wyborem modelu dla siebie, polecamy osuszacze z funkcją oczyszczania. Takie osuszacze powietrza neutralizują groźne dla zdrowia bakterie i wirusy. Zanieczyszczenia są wychwytywane przez filtr HEPA lub filtr węglowy.

Pamiętaj także o sprawdzeniu wyposażenia osuszacza. Warto wybrać modele sterowane przez Wi-Fi. Jest to wygodna opcja, dzięki której możesz kontrolować sprzęt z każdego miejsca na świecie.

Polecamy również osuszacze z funkcją swing. Dzięki niej powietrze jest równomiernie rozprowadzane po całym pomieszczeniu. Umożliwiają to ruchome lamele przy wylocie powietrza.

Jeśli osuszacz ma pracować w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności lub ma suszyć pranie, warto, aby miał on tryb pracy ciągłej. W tym ustawieniu odwilżacz pracuje z pełną mocą aż do momentu jego wyłączenia.