Kuna na dachu może spowodować poważne straty, które są bardzo drogie w naprawie. Jak rozpoznać kunę? Jakie uszkodzenia może wywołać kuna na poddaszu? W jaki sposób im zapobiegać? Oto najważniejsze informacje!
Jak wygląda kuna?
Kuna domowa (Martes foina), określana także jako kamionka, jest drapieżnym ssakiem zaliczanym do łasicowatych. Jest spotykana praktycznie w całej Europie, zwykle w pobliżu ludzkich siedzib. Pod względem wyglądu kuna domowa ma wydłużone ciało mierzące około 45-53 cm, ogon długi na około 25-30 cm oraz brązowawą sierść z białą plamą na piersi. Żywi się głównie małymi gryzoniami, owadami, żabami, owocami.
Jakie szkody może wywołać kuna na dachu?
Kuna jest zwierzęciem, które może wywołać niemałe szkody w gospodarstwie domowym. Częstym problemem jest przegryzanie przez nią okablowania w samochodach, jednak także może ona powodować straty na poddaszach. Są to bardzo atrakcyjne miejsca do bytowania dla kun – są ciepłe, zapewniają ochronę przed naturalnymi wrogami, dlatego stanowią doskonałe miejsce do przechowywania zbiorów i rozmnażania. Zagnieżdżenie się kuny na dachu domu jednorodzinnego może być jednak poważnym zagrożeniem, ponieważ zwierzę to niszczy znajdujące się tam materiały budowlane oraz instalacje, wywołując znaczne straty.
Kuna może uszkodzić następujące rodzaje materiałów:
- Materiały termoizolacyjne – głównie wełna mineralna, styropian,
- Folie – membrany dachowe, folie paroizolacyjne,
- Okablowanie – kable antenowe, elektryczne,
- Inne elementy – kratki wentylacyjne, rynny, blacha dachowa, obróbki blacharskie.
Czym skutkują uszkodzenia dachu spowodowane przez kuny?
Kuna na dachu to duży problem dla właściciela budynku, ale też duże zagrożenie. Każde uszkodzenie w ociepleniu, czy instalacji budynku może spowodować lawinę konsekwencji na wielu płaszczyznach.
1. Pogorszenie termoizolacji
Gdy kuna na poddaszu uszkodzi materiały termoizolacyjne oraz paroizolacyjne, wtedy dochodzi do obniżenia właściwości termicznych budynku, co z kolei przekłada się na wyższe koszty związane z jego utrzymaniem oraz na konieczność drogich napraw. Kuna na dachu drąży tunele w materiałach ociepleniowych i przegryza folie, co powoduje powstawanie mostków termicznych, czyli miejsc, gdzie dochodzi do nadmiernej ucieczki ciepła.
Obecnie, gdy koszty ogrzewania i tak są bardzo wysokie, dalsze straty spowodowane przez uszkodzenie materiałów termoizolacyjnych przez kunę, będą oznaczały spore koszty. By ogrzać dom, który ma uszkodzone ocieplenie, trzeba przeznaczyć na ten cel znacznie więcej energii, co powoduje zwiększone zużycie surowca grzewczego. Szacuje się, że kuna na poddaszu może podwyższyć koszty ogrzewania nawet o 30%! Zatem gniazdo tych zwierząt na poddaszu może spowodować spore straty cieplne, które powodują podwyższenie kosztów eksploatacji domu, a także konieczna będzie wtedy droga naprawa.
2. Większa wilgoć i pleśń
Kolejnym problemem staje się zwiększony poziom wilgoci na poddaszu. Uszkodzenie membrany dachowej oraz folii paroizolacyjnej, które są z łatwością przegryzane przez kuny, powoduje, że dach traci swoją izolację przeciwwilgociową. W rezultacie wilgoć może łatwiej przenikać przez pokrycie dachowe i uszkadzać docieplenie oraz więźbę dachową, które w takiej sytuacji będą wymagały wymiany. Może dochodzić także do przecieków – na sufitach pomieszczeń na poddaszu pojawiają się wtedy widoczne plamy. Zwiększona wilgoć na poddaszu przekłada się także na wyższe ryzyko rozwoju niebezpiecznych grzybów i pleśni. Stanowią one ryzyko dla człowieka, ponieważ drażnią układ oddechowy, wywołują alergie, katar, kaszel, bóle głowy, a nawet powodują zwiększone ryzyko nowotworów.
3. Nieprzyjemny zapach
Uciążliwym skutkiem zagnieżdżenia się kun na dachu staje się też nieprzyjemny zapach na poddaszu. Kuna na dachu pozostawia swoje zdobycze i odchody, dlatego w pomieszczeniach znajdujących się na najwyższych piętrach można odczuć wtedy ostry, drażniący zapach.
Jak zapobiegać uszkodzeniu dachu przez kuny?
Aby kuna na poddaszu nie spowodowała znacznych uszkodzeń, warto zapobiegać jej działalności już na etapie budowy domu jednorodzinnego. Najlepszym sposobem, aby zapobiec zagnieżdżeniu się kuny na dachu, jest zastosowanie odpowiednich materiałów dociepleniowych. Sprawdzi się tutaj na przykład natryskowa pianka PUR albo wdmuchiwana celuloza.
Dach można zabezpieczyć także przy pomocy:
- siatek metalowych montowanych przy otworach, na przykład przy oknach dachowych, rynnach, kratkach wentylacyjnych,
- odstraszaczy dźwiękowych, które emitują ultradźwięki,
- odstraszaczy zapachowych w formie specjalnych sprayów czy psiej sierści.
Gdy kuna na dachu już się pojawiła, można zastosować żywołowne pułapki na kuny – trzeba pamiętać, że są to zwierzęta pod ochroną. Po złapaniu zwierzęcia w pułapkę należy wywieźć je w oddalone miejsce, na przykład do lasu.