Jednym z najważniejszych zbóż w naszej gospodarce jest pszenica ozima. Jednak jej kondycja w dużej mierze zależy od panujących warunków atmosferycznych. W wielu przypadkach plantatorzy wykonują wiosną zabiegi, które mają zapewnić lepsze zbiory.
Choroby pszenicy ozimej – jakie występują?
Zboża ozime wysiewane są jesienią po to, żeby przed zimą rozpoczęły wegetację. Ich terminowy siew zgodny z kalendarzem agrotechnicznym jest ważny, chociażby ze względu na późniejszą jakość zbiorów. Susza czy nadmierne opady mogą te działania opóźniać, co przekłada się również na brak czasu na wykonanie oprysków chroniących roślin. Efektem mogą być różnego rodzaju choroby pszenicy ozimej, na które podatne jest to zboże. Wyróżnia się choroby:
- źdźbła i korzeni (na przykład: łamliwość lub plamistość),
- liści (mączniak,fuzarioza czy septarioza).
Choroby zbóż ozimych mogą być przenoszone przez materiał siewny, ale równie często ich powodem jest grzyb. Wykorzystując rozmaite zabiegi agrotechniczne, można jednak skutecznie ograniczyć rozwój chorób. Ważne są takie kwestie jak odpowiednie nawożenie oraz sposób siewu w wyznaczonym terminie. W sytuacjach, w których warunki atmosferyczne nie sprzyjają wykonaniu potrzebnych oprysków, plantatorzy wykonują je wiosną.
Jaki oprysk na chwasty wykonać wiosną?
Wszystkie zabiegi na zbożach mają przede wszystkim na celu ich skuteczną ochronę, a później obfite zbiory. To, jakie zabiegi trzeba wykonać wiosną, w dużej mierze zależy od tego, jak zimowały zboża. Jeden z zabiegów, który przeprowadza się wczesną wiosną to tzw. T-1, który stosuje się w celu zwalczenia grzybów, atakujących korzenie oraz liście. Wykonuje się również opryski herbicydowe oraz regulację pokroju, jednak warto pamiętać, że muszą być one dostosowane do kondycji zbóż w danym momencie oraz do tego, jakie opryski zostały już wykonane jesienią.
Na stronie internetowej producenta Syngenta znajduje się wiele przydatnych informacji, dotyczących upraw oraz dostępnych środków ochrony roślin, w tym także zbóż ozimych.