Ultrabooki – gdzie się sprawdzą? Kto powinien je przetestować?

Ultrabooki to laptopy wysokiej klasy, bardzo innowacyjne, które zapewnią ci przede wszystkim wygodną pracę właściwie w każdym miejscu. Wyróżnia je mniejsza przekątna ekranu, mała waga, co jednak nie przekłada się na ograniczenie funkcjonalności sprzętu.

Czym są ultrabooki?

Ultrabook wyposażony w najnowsze rozwiązania technologiczne to genialny sprzęt dla wymagających i zabieganych użytkowników, którzy potrzebują mieć sprawne i gotowe do działania w każdej chwili urządzenie cały czas przy sobie. Ultrabook to urządzenie cechujące się lekkością i związaną z tym dużą mobilnością. Niska waga komputera to zasługa cienkiej obudowy, która ma z reguły mniej niż 16 mm grubości. Przekątną ekranu ultrabooki mają z reguły nie większą niż 13 cali. To sprawia także, że dobry laptop tej klasy pracuje na baterii 8 godzin a czasem i więcej, więc problemu nie stanowi konieczność jego częstego ładowania. Można na nim śmiało pracować bez dostępu do źródła energii, co w przypadku wielu użytkowników ma ogromne znaczenie.

Dla kogo przeznaczone są Ultrabooki?

To świetne rozwiązanie dla osób, które dużo podróżują i w tej podróży pracują. Chętnie po laptopy małe i zgrabne, a przy tym bardzo funkcjonalne sięgają osoby prowadzące warsztaty, szkolenia, seminaria i nieustannie przemieszczający się z komputerem. Ze względu na funkcjonalność i mobilność tego sprzętu po ultrabooki chętnie sięgają również handlowcy. To nieodłączne narzędzie pracy projektantów, architektów, którzy potrzebują wygodnego sprzętu do tworzenia projektów, ich prezentacji w różnych warunkach, wprowadzania na bieżąco zmian, o które prosi klient. W końcu ultrabooki cenią sobie również studenci, którzy nie wyobrażają sobie bez nich akademickiego życia, które spędzają przemieszczając się do kolejnych sal wykładowych, laboratoriów, bibliotek. Zakupiony sprzęt może stanowić istotne wsparcie w pracy i nauce. Z pewnością jednak nie są to laptopy gamingowe. Mimo bardzo dobrych parametrów, dla wymagających graczy się nie sprawdzą. W takim przypadku potrzebne są albo komputery stacjonarne albo specjalne laptopy o bardzo wyśrubowanych parametrach. Tutaj potrzebna jest przede wszystkim świetna karta graficzna, ultrabooki maja dobre karty, ale do tych gamingowych jest im jednak daleko.

Ultrabooki – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Procesor i Ram

Najlepsze ultrabooki wyposażone są w najnowsze, bardzo wydajne, kilkurdzeniowe procesowy (np. Intel Iris). To oczywiście przekłada się na twój komfort pracy, ponieważ ultrabook szybko się otwiera, nie zawiesza, z powodzeniem możesz pracować na kilku aplikacjach jednocześnie. Nie bez znaczenia jest także pamięć RAM, której pojemność może wynosić 8 lub 16 GB. Lepszym rozwiązaniem jest oczywiście wybór modelu z dwa razy większą pojemnością. W końcu istotne jest także to, że w ultrabookach dyski HDD zastąpione zostały dyskiem SSD, który jest nie tylko bardziej wydajny. Dyski SSD są zdecydowanie bardziej odporne na potencjalne uszkodzenia. Pojemność dysku także będzie tutaj istotna. Znaczenie będzie mieć także karta graficzna (Intel Iris na przykład).

Wymiary i Ekran

Ultrabooki mają ekrany o przekątnej 13 lub 14 cali. Ważna jest natomiast uzyskiwana m.in. dzięki temu dobra rozdzielczość ekranu. Cennym dodatkiem jest ekran dotykowy, który może pełnić również funkcję tabletu. Rozwiązanie tego typu sprawdza się genialnie podczas podróży, a także wielu spotkań biznesowych. Warto natomiast zwrócić uwagę na matową matrycę, a także wyposażenie ekranu z powłokę antyrefleksyjną. Dobrze, aby komputer miał także obudowę wykonaną z trwałego materiału, chroniącego przed uszkodzeniem m.in. także ekran.

Pamięć wewnętrzna

Podstawowa wersja ultrabooków ma z reguły 8 GB pamięci wewnętrznej. Warto jednak pamiętać, że najlepsze laptopy mają jej więcej. Jeśli jednak już zdecydujesz się na model w tej podstawowej wersji, zawsze możesz rozbudować go za pomocą dysków zewnętrznych i kart pamięci. Dysk SSD może mieć naprawdę dużą pojemność i jej dane także warto sprawdzać przy zakupie. Dysk HDD to już raczej przeżytek, w ultrabookach szczególnie.

Czas pracy na baterii

Pamięć wewnętrza, dysk SSD, rozdzielczość ekranu, procesor – to wszystko ma wpływ na to, jak szybko znika energia z twojego sprzętu. Ultrabooki są tutaj jednak nie do pokonania w porównaniu z innymi laptopami. Pracują na baterii około 8 godzin. Ty zaś nie musisz się zastanawiać, gdzie tu podładować komputer.

Dodatkowe funkcje

Podświetlana klawiatura, czytnik linii papilarnych, szyfrowanie dysku – wszystkie te elementy podnoszą wartość sprzętu. Tylko jednak ty wiec, na czym ci tak naprawdę zależy. Wybór komputera na podstawie dodatkowych funkcji powinien odpowiadać twoim potrzebom i preferencjom. Czy warto ultrabook wybrać na podstawie tego, że jest wykonany z włókna węglowego? Z pewnością dla dużej grupy będzie to miało znaczenie nie mniejsze od wielkości pamięci RAM, dla innych żadnego. Wybór jest naprawdę duży, zdefiniuj więc najpierw czego potrzebujesz, a potem wejdź na: https://www.neonet.pl/komputery/laptopy.html

Dlaczego warto zdecydować się na ultrabooki?

Dobrej klasy dysk twardy, Full HD, pojemny dysk SSD, zadowalające wielkość pamięci RAM, a to wszystko zamknięte w małej i lekkiej obudwie? To właśnie ultrabook, w którym zakochasz się, jeśli naprawdę potrzebujesz mobilnego sprzętu, który będzie się z tobą przemieszczał od spotkania do spotkania i cały czas działał sprawnie. Jeśli jednak mobilność to nie jest twój podstawowy wymóg i z laptopa korzystasz głównie w domu lub firmie, sprawdź często tańsze modele tradycyjnych laptopów, które zaskoczyć cię mogą swoją funkcjonalnością.