Ubezpieczenie na życie – na co zwrócić uwagę podpisując nową umowę ubezpieczeniową?

ubezpieczenie na życie
ubezpieczenie na życie

Ubezpieczenie na życie to jedna z najbardziej popularnych kategorii polis ubezpieczeniowych w naszym kraju. Z tego typu ubezpieczeń korzystają osoby w różnym wieku, o różnym statusie majątkowym, wykształceniu czy historii zatrudnienia. Jednym słowem wszyscy, którym zależy na finansowym zabezpieczeniu swoich bliskich, na wypadek własnej śmierci.

Najczęściej spotykamy się z polisami dożywotnimi, obowiązującymi przez cały okres życia ubezpieczonego (dopóki opłaca składki), polisami okresowymi, zawieranymi na przykład na okres 30 lat (po upłynięciu określonego czasu polisa automatycznie wygasa) lub z polisami inwestycyjnymi, których popularność na polskim rynku jest niestety wciąż bardzo mała. Trzeba także pamiętać o dodatkowych wariatach ubezpieczenia, zwykle towarzyszących polisom ubezpieczeniowym na życie. Te dodatkowe opcje to chociażby ubezpieczenie od niepełnosprawności lub często towarzyszącej niepełnosprawności, stałej lub częściowej niezdolności do pracy.

Wybór podstawowego i dodatkowego zakresu ochrony

Świadomy wybór zakresu ubezpieczenia przypisanego do konkretnej polisy ubezpieczeniowej na życie, to nie tylko oszczędność pieniędzy, to także lepszy poziom ochrony osoby ubezpieczonej oraz jej bliskich. Warto pamiętać, że wszystkie dodatkowe aneksy ubezpieczenia na życie, czyli na przykład ubezpieczenie od inwalidztwa, od następstw nieszczęśliwego wypadku, a nawet tak doprecyzowane warianty jak dodatkowe ubezpieczenie na wypadek zawału lub choroby nowotworowej, to zawsze dodatkowy koszt do podstawowej składki ubezpieczeniowej. Podpisując nową umowę musimy zatem dokonać kalkulacji tego, co się nam naprawdę opłaca i tego, z czego bez obaw możemy zrezygnować. Samodzielne podjęcie takiej decyzji może być jednak dosyć trudne, dlatego przy zawieraniu nowej umowy ubezpieczeniowej warto zasięgnąć rady brokera ubezpieczeniowego, który porówna dla nas wiele ofert i pomoże wybrać tę, która będzie dla nas najbardziej korzystną.

Okres ubezpieczenia oraz kwota ubezpieczenia

Podstawowym parametrem umowy ubezpieczeniowej, na który musimy zwrócić największą uwagę, jest okres obowiązywania ubezpieczenia oraz kwota, na jaką jesteśmy ubezpieczeni. Jeśli celem ubezpieczenia jest zapewnienie finansowej stabilności rodzin na wypadek naszej przedwczesnej śmierci, chociażby w związku z koniecznością spłaty kredytu mieszkaniowego, nie musimy podpisywać umowy dożywotniej, a na przykład zdecydować się na ubezpieczenie na życie, na czas spłaty tego kredytu. Dzięki temu składka ubezpieczeniowa w porównaniu z kwotą ubezpieczenia będzie bardziej korzystna dla naszej rodziny. Jeśli jednak chcemy, aby po naszej śmierci rodzina otrzymała dodatkowy spadek, wtedy ubezpieczenie dożywotnie będzie dla nas bardziej atrakcyjną opcją. Pamiętajmy, że składka ubezpieczenia jest zawsze pochodną okresu ubezpieczenia oraz kwoty, na jaką jesteśmy ubezpieczeni. Im wyższa to kwota, tym wyższa składka ubezpieczeniowa.

Aneks o wyłączeniu odpowiedzialności

Warto pamiętać, że praktycznie każda polisa ubezpieczeniowa na życie posiada aneks o wyłączeniu odpowiedzialności, w którym opisane zostają okoliczności zwalniające firmę ubezpieczeniową od wypłaty zapisanej w umowie kwoty ubezpieczenia. Taką okolicznością może być śmierć w wyniku wojny, ataku terrorystycznego, samobójstwa, prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających czy w wyniku uczestnictwa w zamieszkach ulicznych. Tego typu aneks zawsze warto dokładnie przeczytać i ewentualnie skonsultować z prawnikiem lub poprosić o zmianę brzmienia konkretnego punktu po to, by później rodzina nie miała problemu z uzyskaniem należnej kwoty ubezpieczenia.

Autor
Artykuł został przygotowany przez firmę majorbroker.pl działającą w branży ubezpieczeniowej.