Trading na rynku futures – czym jest scalping?

Trading na rynku futures – czym jest scalping?

Kontrakty terminowe dotyczą różnych instrumentów bazowych – surowców energetycznych, produktów rolnych czy metali. Bez względu na to, co jest ich przedmiotem, mogą one być zawierane na dosłownie kilka minut. Poznaj scalping – styl handlu, z którego korzystają traderzy zarabiający m.in. na rynku futures.

Czym jest scalping?

Scalping to pojęcie ściśle związane z tradingiem. W tym przypadku trader w ciągu jednego dnia zawiera dziesiątki – a często nawet setki – transakcji (kontraktów futures). Jednocześnie pozycje są zamykane niemal natychmiast, najczęściej w ciągu kilku minut. W tej strategii trader koncentruje się na wykorzystaniu niewielkich wahań kursowych, które pozwalają osiągnąć zarobek dzięki zastosowaniu lewara.

Dla scalpingu charakterystyczne są zatem:

  • liczne transakcje zawierane w tym samym dniu – trader, który zdecydował się na rynek futures i wybrał styl handlu, jakim jest scalping, zamyka i otwiera dziennie setki pozycji,
  • wykorzystywanie okazji – scalping nie jest stylem, który pozwala na brak dyscypliny; aby był on zyskowny, traderzy poświęcają dużo czasu analizie technicznej i fundamentalnej,
  • wyszukiwanie nietypowych sytuacji, które mają miejsce w określonych warunkach – najczęściej mają one związek z publikacją istotnych dla całego rynku futures danych (np. w USA może być to raport o zatrudnieniu).

Futures a scalping – jak się to odbywa?

Scalping (skalpowanie) sprowadza się do wykonywania przez tradera dziesiątek lub nawet setek transakcji w ciągu zaledwie jednego dnia. Jak się to odbywa? Indywidualni traderzy, którzy dostrzegają potencjał w tym stylu handlu dziennego, najczęściej otwierają i zamykają pozycje na rynku futures ręcznie. Jest to żmudne, wymaga też szybkiej analizy danych i w rezultacie nie jest polecane początkującym traderom.

Inaczej kontraktami futures handlują profesjonalni traderzy – korzystają oni często ze zautomatyzowanych systemów. Dzięki automatyzacji mogą oni działać bardziej efektywnie i w pełni wykorzystać okazje, jakie zaistniały na rynku. Handel algorytmiczny pozwala również na zmaksymalizowanie zysków przy jednoczesnym zminimalizowaniu strat – powodem są parametry, na podstawie których system dokonuje transakcji, a które trader może dowolnie dobierać.

Scalping i dźwignia – na co uważać?

Powodem, dla którego scalping nie jest strategią odpowiednią dla każdego tradera, jest nie tylko brak dostępu do specjalnego oprogramowania – równie problematyczne jest narzędzie, z którego trader musi korzystać. Mowa tu o dźwigni finansowej, która pozwala uzyskać oczekiwany zysk. Dlaczego?

Zawierając kontrakty futures jedynie na kilka minut, trader nie może liczyć na duży zarobek – zysk z takiej transakcji jest niewielki. Przykładowo otwierając pozycję wartą 1000 zł i stosując dźwignię 1:20, trader – jeśli podejmie trafną decyzję – zyskuje ok. 15 zł. Bez zastosowania dźwigni jego zysk byłby 20 razy niższy. W rezultacie bez użycia lewara konieczne byłoby zawarcie co najmniej kilkuset transakcji w ciągu dnia, aby uzyskać kwotę powyżej 100 zł. Dla traderów, którzy nie korzystają ze wsparcia dedykowanego oprogramowania, to praktycznie niewykonalne.

Chociaż dźwignia finansowa pozwala zwiększyć zarobek, to nie można zapomnieć, że może ona doprowadzić także do straty. Z tego względu zwłaszcza początkującym traderom wykorzystującym ten instrument zaleca się korzystanie z konta demo. Tam mogą oni przećwiczyć swoje umiejętności i uodpornić się na stres spowodowany wygenerowaniem straty.