Taryfa G11 jest obecnie najpopularniejszą i najchętniej wybieraną taryfą przeznaczoną dla odbiorców indywidualnych. Cena energii elektrycznej poszła mocno w górę, wielu z nas zastanawia się więc, czy istnieją jakiekolwiek sposoby na obniżenie rachunków. Czy wiesz, jak działa G11 i dla kogo ta taryfa jest dobrym wyborem? Kiedy warto przejść na taryfę G11? Dowiesz się tego z poniższego tekstu.
Czym jest taryfa G11?
Taryfa G11 zwana jest także taryfą jednostrefową. Jej nazwa nie jest przypadkowa. Litera G w nazwie oznacza, że taryfa ta przeznaczona jest dla gospodarstw domowych i odbiorców indywidualnych. Taryfy dla przedsiębiorstw są oznaczane innymi literami. Liczba 11 w nazwie także nie jest przypadkowa. Pierwsza jedynka oznacza, że maksymalna moc umowna w przypadku tej taryfy to 40 kW. W danej chwili nie możemy więc wykorzystać większej ilości mocy do zasilania urządzeń elektrycznych. Druga jedynka natomiast oznacza, że taryfa G11 to taryfa jednostrefowa. To z kolei oznacza, że bez względu na dzień tygodnia czy porę dnia, za prąd zapłacimy zawsze tyle samo. Stawka za 1 kWh jest jednolita w ciągu całej doby, nie ma więc znaczenia, czy z mikrofalówki czy komputera będziesz korzystać o świcie czy w środku nocy. Za prąd i tak zapłacisz tyle samo. To wygodne rozwiązanie, na które decyduje się większość konsumentów ceniących sobie poczucie kontroli i pewności.
G11 dla gospodarstw domowych i odbiorców indywidualnych
Najczęstszym zastosowaniem taryfy G11 jest korzystanie z niej w gospodarstwach domowych. Warto jednak wiedzieć, że z taryfy tej można korzystać również przy zasilaniu energią elektryczną garażu, domku letniskowego czy pomieszczenia gospodarczego. Z G11 nie można korzystać, jeżeli w miejscu jej stosowania jest prowadzona działalność gospodarcza. Wyjątkiem jest tu jedynie sytuacja, w której w budynku prowadzona jest działalność gospodarcza, ale nie są tam przyjmowani klienci.
Czy wiesz, kiedy warto zdecydować się na przejście na taryfę G11? Przede wszystkim w sytuacji, gdy pracujesz w systemie zmianowym. Taka praca sprawia, że np. z komputera korzystasz jednego dnia rankiem, drugiego dnia np. późnym wieczorem, a przy tym nie można na stałe określić żadnej reguły, bo grafik pracy może się przecież niespodziewanie zmienić. Taryfa G11 sprawdzi się więc, jeżeli energię elektryczną pobierasz właściwie przez cały czas i nie możesz określić, kiedy pobierasz jej najwięcej. W takim wypadku strefy czasowe i taryfa dwustrefowa będą dla Ciebie nieodpowiednie, a G11 sprawdzi się zdecydowanie najlepiej, pozwalając na większe poczucie kontroli nad wysokością rachunków za prąd.
Taryfa G11 a zużycie prądu
Maksymalne zużycie prądu w przypadku taryfy G11 to 40 kW. Jeżeli zużywasz więcej, powinieneś zapytać swojego dostawcę prądu o inne taryfy dostosowane do twoich potrzeb. Ceny prądu w przypadku taryfy G11 są stałe, co daje nam pewność i pozwala łatwo przewidzieć koszty energii elektrycznej. Jeżeli w ciągu miesiąca używamy wszelkich elektrycznych urządzeń w sposób, który powtarza się cyklicznie, co miesiąc, rachunki również będą do siebie zbliżone. Taryfa G11 przeznaczona jest dla klientów indywidualnych, jednak jeżeli prowadzisz firmę i również szukasz możliwości oszczędności na prądzie w ciągu doby, poznaj inne grupy taryfowe, dostosowane do Twoich potrzeb. Podobnie, jeżeli maksymalna moc poboru w Twoim gospodarstwie domowym jest większa niż 40 kW, idealne dla Ciebie będą inne taryfy. Szczegółowe informacje z pewnością uzyskasz u Twojego dostawcy prądu.