Szlak Orlich Gniazd – jura

Nie ma lepszego miejsca na spędzenie wolnego czasu dla miłośników aktywnego wypoczynku, niż Wyżyna Krakowsko Częstochowska.

Skałki, ścianki i jaskinie.

Wyżyna Krakowsko – Częstochowska to obszar wapienny, porośnięty soczystą, zieloną i drzewami, pośród których strzelają w niebo nawet kilkuset metrowe wapienne wzniesienia, oraz niższe, samotne skalne ostańce.

Krajobraz tego regionu urzeka swoim surowym pięknem. Jura to urzekające panoramy, które można podziwiać z licznych wzniesień, rozległe, zielone pustynie, z których wyrastają monumentalne ostańce.

Każdy, kto lubi spacerować nie tylko po płaskim parku, znajdzie w jurze swoją wymarzoną ścieżkę. Dla jednych celem będzie przejście od orlego gniazda do orlego gniazda po wzniesieniach nie wymagających dużego wysiłku, Inni natomiast będą starali wdrapać się na każdą możliwą skałę, aby z jej szczytu podziwiać fantastyczny krajobraz.

Teren Jury to też doskonałe miejsce do spływów kajakowych. Na licznych rzekach i strumieniach jest wiele tras spływów, bardzo popularnych wśród miłośników tego rodzaju spędzania wolnego czasu

Szlak Orlich Gniazd

Wyżyna to także Szlak Orlich Gniazd – zamków wybudowanych w średniowieczu dla ochrony odradzającego się  państwa Polskiego. Niektóre z zamków są odrestaurowane, inne to zaledwie kilka rozpadających się ścian.

Szlak ma długość 163,9, zaczyna się w Krakowie, a kończy w Czestochowie. Swoją nazwę wziął stąd, że niektóre zamki, wzorem orlich gniazd były budowane bardzo wysoko – nawet 30 metrów nad ziemią.

Gdzie zajrzeć, gdzie wejść?

Będąc w okolicy koniecznie trzeba zajrzeć w kilka miejsc. Po pierwsze, koniecznym jest zwiedzenie Klasztoru na Jasnej Górze, największego sanktuarium maryjnego w Polsce i jednego z największych na świecie, w którym możemy obejrzeć bogate zbiory sztuki sakralnej, ale także militariów. Kolejnymi miejscem, w których trzeba być, są ruiny zamków w Ogrodzieńcu, Siewierzu oraz Olsztynie. Bezwzględnie należy też odwiedzić zamek w Bobolicach, który dzięki prywatnemu właścicielowi został w pełni zrekonstruowany. Kiedyś ruiny, dziś imponujący i pięny budynek.

W jurze nie można przegapić wizyty w Grocie Łokietka, w której, według legendy ukrywał się przed pościgiem króla czeskiego Władysław Łokietek.

Warto też wejść na Górę Birów, na której powstał gród królewski, dzięki czemu możemy przenieść się w czasie, i zobaczyć, jak kiedyś żyli ludzie.

Najciekawsze miasta regionu

Warto zajrzeć do Żarek – pięknego, pożydowskiego miasteczka, Wolbromu, urzekającego swoimi kamieniczkami, Sławkowa, Ojcowa i przede wszystkim Krakowa, jednego z najpiękniejszych polskich miast.

Miejsce dla każdego

W jurze każdy znajdzie coś dla siebie. Od miłośnika wspinaczki, poprzez pasjonata architektury aż do fana spływów kajakowych i sztuki sakralnej.