Przepisy na samodzielnie wykonywane syropy przekazywane są z pokolenia na pokolenia. Nie wszyscy chcemy z nich korzystać ufając mocniej przemysłowi farmaceutycznemu niż domowym sposobom na kaszel, ale nie raz rozczarowani długotrwałym leczeniem poszukujemy innych rozwiązań sięgając do przepisów naszych mam i babć.
Syrop na kaszel z domowej apteczki
Medycyna ludowa zawiera mnóstwo przepisów na syropy na kaszel mokry i kaszel suchy, posługując się nimi od setek lat. To naturalne, ponieważ syrop na kaszel wykonany samodzielnie w domu jest równie skuteczny, jak ten przemysłowy. Jednocześnie dokładnie wiemy z jakich składników się składa a dodatkowym bonusem jest ich naturalne pochodzenie. Taki syrop można podawać nawet małym dzieciom. Syrop domowej roboty łagodzi bóle gardła, powoduje, że ataki suchego, męczącego kaszlu są coraz rzadsze aż do zaniku. Syrop na kaszel mokry ułatwia odkrztuszanie wydzieliny zalegającej w oskrzelach, a jednocześnie wzmacnia układ immunologiczny.
Syrop tymiankowy domowej roboty
Aby uzyskać syrop tymiankowy potrzebny jest podstawowy surowiec zielarski, czyli liście tymianku. Do litrowego słoika wkładamy liście w taki sposób, aby wypełniły słoik w 1/3 pojemności. Przegotowaną i osłodzoną 0,5 kg cukru wodą należy zalać tymianek i wszystko wymieszać. Następnie zamykamy szczelnie słoik i odstawiamy go na dwa dni do chłodnego i suchego miejsca. Po tym czasie, wystarczy przecedzić zawartość słoika i przelać płyn do mniejszych butelek. Syrop tymiankowy stosuje się 2-3x dziennie po jednej łyżce stołowej.
Syrop cebulowy
To chyba najpopularniejszy syrop domowej roboty, przeznaczony przede wszystkim dla dzieci. Jego popularność bierze się stąd, że przede wszystkim smakuje dzieciom, ale też co ważne dla rodziców, zapobiega anemii oraz wzmacnia układ odpornościowy dziecka. Wykonuje się go bardzo szybko i łatwo. Wystarczy dwie cebule obrać i posiekać, zasypać sporą ilością cukru lub miodu, wymieszać całość i odstawić na kilka godzin. Następnie odcedzić słodki syrop i można podawać go dziecku. Stosuje się go z częstotliwością co 2-3 godziny po łyżce stołowej.
W innym wariancie tego przepisu cebulę zasypaną cukrem ustawia się na najmniejszym ogniu kuchenki i delikatnie podgrzewa. Dawniej syrop cebulowy stał cały dzień na ciepłej płycie, dzięki temu nie gęstniał nadmiernie i smakował wyśmienicie.
Syrop buraczany
To błyskawiczny przepis na syrop leczniczy przygotowany samodzielnie w warunkach domowych. Nie tylko łagodzi kaszel, ale dostarcza mnóstwo składników odżywczych. Wystarczy pokroić jednego buraczka i zasypać go na noc cukrem. Rano zlać gotowy płyn i podawać choremu.