Stawki ryczałtu. Charakterystyka

stawki-ryczaltu-charakterystyka

Przedsiębiorca zakładający swoją działalność gospodarczą musi zdecydować się, która forma rozliczania będzie dla niego najkorzystniejsza. Do wyboru ma rozliczanie na zasadach ogólnych, według stawki liniowej, a także ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, który jest jedną z prostszych form opodatkowania. Na czym polega ostatnia z wymienionych możliwości oraz jakie stawki podatku w niej obowiązują? Odpowiadamy.

Na czym polega ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest dość prostą formą rozliczania, jednak przy jego wyborze warto skorzystać z oferty księgowości dla firm. Polega na opodatkowaniu przychodów określoną stawką, która – w odróżnieniu od skali podatkowej – nie zmienia się w zależności od wysokości przychodów. Rozliczając się w ten sposób, możesz prowadzić uproszczoną księgowość. Warto jednak pamiętać, że przy wyborze tej formy nie możesz:

  • odliczać kosztów uzyskania przychodów,
  • rozliczać się wspólnie z małżonkiem,
  • odliczać ulgi na dziecko od ryczałtu.

Z tej formy rozliczania podatkowego mogą korzystać przedsiębiorcy, których przychody nie przekroczyły 2 mln euro w ubiegłym roku podatkowym.

Jakie są stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

Wybór stawki, jaką powinno zastosować przedsiębiorstwo do rozliczeń, zależy od tego, czym zajmuje się dana firma. Wysokość stawki waha się od 2% do 17%. Przykładowo stawka 2% obowiązuje sprzedaż nieprzemysłowo przetwarzanych produktów roślinnych oraz zwierzęcych. Stawka 3% dotyczy m.in. działalności gastronomicznej; 5,5% – robót budowlanych; 8,5% – edukacji i sprzedaży alkoholu powyżej 1,5%; 10% – przychodów z kupna lub sprzedaży nieruchomości na własny rachunek; 14% – usług opieki zdrowotnej. Stawka 17% obowiązuje natomiast np. tłumaczy, adwokatów i księgowych, a także brokerów, agentów czy też doradców firm inwestycyjnych.

Dla kogo opłacalna jest taka forma rozliczania?

Z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mogą korzystać osoby fizyczne, które uzyskują przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Forma ta opłaca się przede wszystkim przedsiębiorcom, którzy nie mają wysokich kosztów prowadzenia działalności i uzyskania przychodów, a także podlegają swoją działalnością niższym stawkom. W przypadku przedsiębiorstw, które dokonują częstych zakupów firmowych, ryczałt może przynieść duże straty i utratę możliwości obniżenia podstawy opodatkowania z tego tytułu. Ponadto jest to rozwiązanie opłacalne dla osób, które nie potrzebują rozliczać się z małżonkiem.