Stan deweloperski -czyli co?

Zapewne każda osoba, kupując mieszkanie/ dom na rynku pierwotnym spotkała się z tym pojęciem. Co więcej, większość osób decyduje się na taką opcję, nie do końca zdając sobie sprawę czym to tak naprawdę jest. Postanowiliśmy wyjaśnić kilka niejasnych w tej sprawie kwestii.

Co kusi Polaków w wyborze mieszkania ‘w stanie deweloperskim’?

Przede wszystkim cena! Koszt zakupu mieszkania jest duży. Ludzie widząc cenę za konkretne mieszkanie, z trudem, bo trudem, ale ją akceptują. Często jest ona już i tak zbyt wysoka, w stosunku do planowanego budżetu, dlatego nie chcemy słyszeć o żadnych dodatkowych kosztach. Termin oddania inwestycji jest jeszcze daleki, nie do końca bierzemy więc pod uwagę fakt, że w tym mieszkaniu będzie jeszcze mnóstwo rzeczy do zrobienia, zanim się do niego wprowadzimy. Zajmie to dodatkowy czas, ale też ogromne pieniądze. Różnica pomiędzy ‘stanem deweloperskim’, a stanem gotowym do zamieszkania wynosi ok. 50 tys. złotych. Bywa również tak, że kupujący mają własną wizję i chcą wykończyć to po swojemu, z dala od oferowanych standardów. Firmy deweloperskie często proponują wykończenie mieszkania ‘pod klucz’, do których możemy się po prostu wprowadzić na gotowe. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami, lecz są to pieniądze, które i tak musimy wydać. Czasem nawet wychodzi tak, że robiąc coś we własnym zakresie, wyjdzie to drożej, niż zlecilibyśmy to kompleksowej firmie zewnętrznej, która robiąc coś hurtowo ma np. dostęp do materiałów budowlanych o niższych cenach.

Czego możemy oczekiwać po odebraniu kluczy?

Nie ma jednoznacznej definicji pojęcia ‘stanu deweloperskiego’. Poszczególne detale, dotyczące wykończenia naszego domu lub mieszkania określone są zazwyczaj już w umowie przedwstępnej, którą podpisujemy z deweloperem. Zazwyczaj pojęcie to oznacza surowy stan lokalu, pozwalający na wkroczenie ekipy wykończeniowej. Prace związane z ociepleniem budynku, przyłączami wodno-kanalizacyjnymi, instalacjami: elektryczną, grzewczą i wentylacyjną powinny być zakończone. Mieszkanie z gotową wylewką podłogową, tynkiem na ścianach, a także wyposażone w drzwi wejściowe, okna, parapety i grzejniki. Bardziej zaawansowane działania przebiegają według ustaleń w umowie. Należy jednak pamiętać, aby przy jej podpisywaniu nie zadowalać się jedynie określeniem stanu deweloperskiego, tylko dokładnie sprecyzować jego warunki. Należy zwrócić także szczególną uwagę na użyte do tego materiały.

O co musisz zadbać jeszcze przed zamieszkaniem?

Na samym wstępie musimy zająć się szczegółami technicznymi mieszkania w stanie deweloperskim. Należy sprawdzić czy nie chcemy wykonać jeszcze jakichś drobnych modyfikacji tj. zmiana ilości gniazdek, przesunięcie umiejscowienia otworów na telewizor, żyrandol. Należy też zwrócić uwagę na planowane podłączenia sprzętów AGD. Następnie warto zająć się montażem drzwi, a w późniejszym kroku podłóg. Gdy to już mamy gotowe możemy zająć się wykończeniem kuchni i łazienki: kafelki, armatura, sprzęt. Na sam koniec zostawiamy malowanie ścian i aranżację wnętrz. Zachowanie takiej kolejności pozwoli nam sprawnie przejść przez cały ten proces, jednocześnie zmniejszając ryzyko niepotrzebnych uszkodzeń.