Średnia cena używanego auta w Polsce w 2019 roku

Wybór aut używanych w Polsce jest znacznie szerszy niż samochodów nowych. Jest z czego wybierać, ale jaką kwotą trzeba dysponować, aby stać się szczęśliwym posiadaczem auta z drugiej ręki? Czy tanie samochody używane to dobry pomysł?

Coraz więcej ofert sprzedaży

Według raportu przygotowanego przez grupę AAA AUTO, tylko we wrześniu 2019 roku na polskim rynku motoryzacyjnym pojawiło się 268 198 ofert sprzedaży samochodów używanych. Wynik ten okazał się o prawie 3 000 wyższy w porównaniu do sierpnia tego samego roku.

Na podstawie ofert sprzedaży używanych samochodów w komisach i na stronach internetowych oraz informacji od dealerów samochodów używanych wyliczono medianę ceny samochodu kilkuletniego, która wyniosła 18 700 zł. W sierpniu 2019 roku stanowiła ona 17 900 zł, czyli o 800 zł mniej.

Jakie samochody używane kupujemy?

Najmniej awaryjne używane samochody osobowe, nawet po upływie kilku lat od chwili wypuszczenia ich na rynek, zachowują swoją wysoką wartość. Wybierając sprawdzone modele, możemy zatem zyskać pojazd, który będzie działał bezproblemowo przez kolejne lata, przy niskim nakładzie środków własnych na jego bieżące, wymagane naprawy.

Najpopularniejszym modelem wśród samochodów używanych wystawionych na sprzedaż we wrześniu ubiegłego roku był Opel Astra. W Polsce sprzedano 8 732 samochody tej marki z drugiej ręki. Na kolejnym miejscu znalazło się Audi A4 – we wrześniu 2019 roku sprzedano 7 025 tych samochodów. Trzecie miejsce na podium zajął Volkswagen Passat, sprzedany w liczbie 6 780 sztuk. Zestawienia tanich, używanych aut, które najchętniej kupowane są na polskim rynku motoryzacyjnym pokrywają się z wynikami najpopularniejszych samochodów w Polsce.

Najdroższe auta używane oferowano w województwie mazowieckim, gdzie mediana ceny wyniosła 23 900 zł, a najtańsze w województwie kujawsko-pomorskim, z medianą ceny we wrześniu 2019 roku na poziomie 14 500 zł. Warto pamiętać, że klienci mają różne oczekiwania odnośnie do pojazdów. Niektórzy wybierają samochody bardzo tanie, w kiepskim stanie, które dopiero chcą doprowadzić do idealnej kondycji.

https://www.uzywanejaknowe.pl/