Ryby to niezwykle ważny element diety dorosłego człowieka oraz dziecka. Warto jeść ryby, mają bowiem najmniej szkodliwego tłuszczu i do tego zawierają wiele substancji odżywczych dobrych dla zdrowia organizmu, między innymi działających przeciwmiażdżycowo. Warto się zatem dowiedzieć, które ryby są najbardziej zdrowe i warto je wprowadzić do swojej diety.
Najważniejszy tłuszcz
Tak jak w przypadku mięsa wieprzowego czy wołowego tłuszcz jest nie tylko nośnikiem smaku, ale także niezdrowego cholesterolu, tak w rybach jest dokładnie odwrotnie. To znaczy ma on smak, który dla wielu jest dość charakterystyczny (i nie wszyscy go lubią), ale przede wszystkim zawiera kwasy n-3. Zdrowe jedzenie z ryb to takie, w których najwięcej jest tych kwasów, a więc tłuszczów. To zwykle ryby morskie. Tłuszcz ten wpływa na obniżenie złego cholesterolu i podwyższenie stężenia dobrego. Dodatkowo poprawia profil lipidowy osocza, obniża stężenie trójglicerydów i przeciwdziała miażdżycy. Redukuje także stany zapalne.
Zdrowe jedzenie ryb
Jakie ryby są zatem najbardziej zdrowe? Do zdrowej żywności zalicza się przede wszystkim te gatunki, które występują w morzach, dlatego w diecie warto mieć między innymi śledzie, makrele, łososie czy sardynki. To ryby nie przez wszystkich lubiane , bowiem mają charakterystyczny smak, ale są też jednocześnie najzdrowsze. Oczywiście to nie jedyne ryby, które warto jeść. Wszystkie są bogate w kwasy Omega-3 oraz inne składniki odżywcze, dlatego powinny pojawić się w diecie każdej osoby. Jedzenie ryby kilka razy w tygodniu i pod różnymi postaciami powinno być naturalną częścią zdrowego trybu życia. Tym bardziej, że smak wielu ryb jest także niepowtarzalny.
Na co wpływają ryby?
Ryby są dobre nie tylko na cholesterol oraz mają nie tylko działanie przeciwmiażdżycowe. To także profilaktyka chorób związanych z układem odpornościowym oraz stanami zapalnymi. Ryby odgrywają też niezwykle ważną rolę w prawidłowym rozwoju czynności mózgu, wpływają także na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Warto więc włączyć je do codziennej diety.