Prawidłowa pielęgnacja soczewek przeznaczonych do wielokrotnego użytku nie zabiera więcej czasu, niż kilka minut dziennie. Ten z pozoru ważki zabieg gra jednak kluczową rolę w dbaniu o zdrowie oczu, a ponadto wpływa na komfort noszenia szkieł w ciągu dnia. Czy wiesz, w jaki sposób należy pielęgnować soczewki?
Prawidłowa pielęgnacja soczewek dla zachowania zdrowia oczu
Proces oczyszczania powierzchni soczewek wpływa na jakość ludzkiego wzroku. Soczewki przeznaczone do wielokrotnego użytku należy regularnie ściągać oraz oczyszczać specjalnym płynem pielęgnacyjnym.
Dlaczego w ogóle czyścimy szkła?
W ciągu długiego dnia noszenia soczewek na ich powierzchni zaczynają gromadzić się osady lipidowo-białkowe stanowiące doskonałą pożywkę dla bakterii. Zaniechanie procesów pielęgnacyjnych może doprowadzić do ich gwałtownego namnożenia, a następnie do poważnej infekcji oka.
Do pielęgnacji szkieł kontaktowych użytkownik bezwzględnie powinien używać wyłącznie specjalnych płynów oczyszczających. Choć użycie wody kranowej mogłoby się wydać dobrym rozwiązaniem, niestety – tak nie jest. Woda zaczerpnięta z kranu, choć często zdatna jest do picia, tak nie nadaje się do pielęgnacji soczewek. Zawarte są w niej mikroskopijne zanieczyszczenia, które mogą uszkodzić soczewkę, a nawet doprowadzić do stanu zapalnego oka.
Jak pielęgnować soczewki?
Pamiętajmy, że każdorazowo przed dotknięciem soczewki należy dokładnie oczyścić, a następnie osuszyć dłonie. W przypadku szkieł przeznaczonych do wielokrotnego użytku, zabiegi pielęgnacyjne trzeba przeprowadzać zaraz po ich zdjęciu.
Przed wyjęciem soczewki przygotowujemy pojemniczek do ich przechowywania. Tutaj również nie posługujemy się wodą z kranu, lecz specjalistycznym płynem. Pojemnik należy opróżnić ze starego płynu, następnie wypłukać świeżym i pozostawić do wyschnięcia na czystym ręczniku papierowym.
Zdejmujemy soczewkę i kładziemy ją na czystej, wysuszonej dłoni. Na powierzchnię soczewki aplikujemy kilka kropel płynu dezynfekującego, a następnie bardzo delikatnie pocieramy ją z obu stron, aby została dokładnie oczyszczona. Po kilku sekundach spłukujemy wszystko przeznaczonym do tego środkiem dezynfekującym.
Soczewkę umieszczamy w pojemniku uprzednio napełnionym płynem. Należy przy tym zwrócić uwagę na to, aby była ona całkowicie zanurzona. Jeśli wszystko jest w porządku, zamykamy pojemnik i postępujemy dokładnie tak samo w przypadku drugiej soczewki.
Użytkownik musi pamiętać, że oprócz prawidłowej pielęgnacji, ważna jest również regularna wymiana soczewek na nowe.
Błędy, które użytkownicy soczewek nagminnie popełniają
Do najczęstszych błędów popełnianych przez użytkowników soczewek należy – wspomniane już wcześniej – oczyszczanie ich za pomocą wody. Jeszcze raz podkreślamy, iż nie jest to prawidłowe rozwiązanie. Innym błędem jest przechowywanie szkieł w soli fizjologicznej, która bynajmniej nie ochrania ich od zanieczyszczeń.
Użytkownik powinien również pamiętać o używaniu wyłącznie nieprzeterminowanych środków czyszczących. Stosowanie produktów po dacie ważności może doprowadzić do uszkodzenia soczewki, a w konsekwencji czego – również do podrażnienia oka.