Skuteczne sposoby na pokonanie przeziębienia

Nie tylko w sezonie jesienno-zimowym istnieje ryzyko, że dopadnie nas przeziębienie. Chociaż w tym okresie prawdopodobieństwo takie jest dużo większe, przeciętny dorosły Polak zapada na infekcje 2 do 4 razy w roku. Najczęściej dopiero wtedy, gdy kaszel lub katar się nasilą, zastanawiamy się co mogłoby nam pomóc w walce z przeziębieniem. Warto sięgnąć po sprawdzone receptury domowe i środki farmakologiczne złagodzą one dokuczające nam objawy i przyspieszą powrót do zdrowia.

Czym jest przeziębienie?

Przeziębienie to choroba zakaźna wywołana przez wirusy, wśród których najczęstszymi sprawcami są rinowirusy i enterowirusy. Rozprzestrzeniają się one drogą kropelkową, kiedy zarażona osoba kicha lub kaszle oraz przez bezpośrednią styczność z zakażonymi przedmiotami, np. dotykanie klamek czy poręczy w miejscach użyteczności publicznej. Głównymi objawami przeziębienia są: katar, ból gardła, chrypka i odczucie ogólnego rozbicia. Zwykle pojawia się również stan podgorączkowy i suchy bądź mokry kaszel. W czasie występowania symptomów zaleca się unikanie wysiłku fizycznego oraz wypoczynek w łóżku. Z reguły przeziębienie ustępuje w ciągu 7-10 dni. Musimy jednak pamiętać, że stanu tego nie wolno lekceważyć, gdyż nieleczony może prowadzić do powikłań, takich jak zapalenie oskrzeli, a nawet zapalenie płuc.

Domowe metody na przeziębienie

Istnieją liczne naturalne sposoby leczenia przeziębienia. Jednym z nich jest picie gorącej herbaty z miodem (w tym przypadku temperatura wody maksymalnie 40◦C), cytryną lub sokiem malinowym. Taka mikstura posiada działanie napotne i wspiera odporność, dzięki zawartości witaminy C. Miód z kolei łagodzi ból gardła oraz kaszel. Poza tym dobroczynne działanie wykazuje też spożywanie czosnku, który pomaga szybciej uporać się z infekcją.

Kolejną metodą są inhalacje z wykorzystaniem olejków eterycznych, takich jak: tymiankowy, sosnowy, eukaliptusowy, czy herbaciany. Sposób przeprowadzenia inhalacji jest bardzo prosty. Kilka kropli olejku dodajemy do gorącej wody i powstałe opary wdychamy przez parę minut. Z ostrożnością do inhalacji powinny podchodzić kobiety w ciąży, osoby z nadciśnieniem i alergicy, gdyż niektóre olejki są dla nich niewskazane. Jeśli mamy wątpliwości co do reakcji, najlepiej zacząć od 1 kropli.

Do nacierania klatki piersiowej idealnie nadaje się z kolei olejek miętowy (każdy olejek przed aplikacją należy wymieszać z olejem bazowym, wg wskazań producenta) wykazujący właściwości antyseptyczne. W tym zakresie pożyteczną rolę odgrywa również olejek eukaliptusowy i maść kamforowa, które działają rozgrzewająco na organizm. Przed aplikacją na większą powierzchnię skóry warto wykonać test na nadgarstku. W tym celu należy rozsmarować 1 kroplę mikstury i obserwować przez kilka godzin czy nie wystąpi reakcja alergiczna.

Spore ukojenie przyniesie przepłukiwanie bolącego gardła naparem z rumianku, natomiast w przypadku suchości pożyteczne będzie nawilżanie go naparem z siemienia lnianego. Śluz powstały w wyniku zagotowania nasion powleka gardło i przynosi ulgę wysuszonej śluzówce.

Musimy pamiętać, że wszelkie środki pochodzenia naturalnego nie zastąpią wyrobów medycznych, którymi są tabletki na grypę i przeziębienie. Te bowiem posiadają udokumentowane działanie farmakologicznie. Domowe receptury warto jednak stosować wspomagająco.

Jakie farmaceutyki są pomocne na przeziębienie?

W zależności od charakteru objawów na rynku farmaceutycznym dostępnych jest wiele produktów leczniczych, które pomogą nam pokonać przeziębienie.

  • W walce z katarem bardzo przydatne okażą się krople do nosa zmniejszające obrzęk lub aerozole na bazie wody morskiej, które odblokowują drogi oddechowe i nawilżają błonę śluzową nosa.
  • Jeśli chodzi o kaszel tutaj na pewno sprawdzi się syrop, którego rodzaj powinniśmy dobrać stosownie do typu kaszlu. Na kaszel suchy wskazany jest zwykły syrop przeciwkaszlowy, w przypadku mokrego kaszlu, skuteczny będzie syrop wykrztuśny. Kompromisowym rozwiązaniem jest preparat uniwersalny przeznaczony zarówno do łagodzenia kaszlu suchego, jak i pomocny przy kaszlu mokrym. Pamiętajmy o tym, aby nie przyjmować go po godzinie 18.
  • Na ból gardła pomocne będą tabletki do ssania, najlepiej bez cukru, które wykazują działanie odkażające i nawilżające śluzówkę gardła.
  • W przypadku gorączki i bólu głowy niezastąpione będą tabletki na przeziębienie, których głównym składnikiem jest paracetamol np. Fervex ExtraTabs. Są to leki złożone, zawierające w swoim składzie również substancje czynną o działaniu antyhistaminowym, dzięki której zmniejsza się kichanie, łzawienie oczu i objętość wydzieliny w nosie.