Single jersey – tkanina wytwarzana na specjalnych maszynach

Wchodząc do sklepu odzieżowego, zauważymy rozmaite ubrania i akcesoria wykonane z różnych tkanin. Znajdują się wśród nich również te, które zrobiono z materiału o tajemniczo brzmiącej nazwie single jersey. Tak naprawdę jest to jeden z lepszych, a zarazem bardziej popularnych materiałów, które stosowane są obecnie. Jakie ma zalety? Do czego się nadaje?

Single jersey: krótka historia

Nazwa materiału nawiązuje do brytyjskiej wyspy Jersey, która znajduje się w słynnym kanale La Manche. Dzisiaj jest to materiał, z którego powszechnie szyje się ubrania. Dawniej tak nie było. Początkowo bazowano na niej, wytwarzając włókna wełniane, które następnie wykorzystywano do produkcji bielizny. Nie była to jednak piękna bielizna kobieca, a niezwykle praktyczne produkty stworzone z myślą o rybakach. Proponowana im bielizna, a także ubrania robocze z jerseyu charakteryzowały się dużą rozciągliwością. Dodatkowo były higroskopijne, co sprawiło, że w przypadku rybaków sprawdziły się doskonale.

Tkanina single jersey została wprowadzona na dobre do mody za sprawą słynnej Coco Chanel. To właśnie ona postawiła na jersey, która wówczas kojarzył się już nie tylko z bielizną i rybakami, ale również pościelą. Tymczasem Coco pokazała, że materiał ten świetnie sprawdza się jako tkanina na eleganckie i przede wszystkim niezwykle wygodne sukienki.

Charakterystyka materiału single jersey

Single jersey to materiał, który powstaje na skutek połączenia oczek w charakterystyczne rzędy bądź kolumny. Oznacza to, że jest to dzianina i używane w stosunku do jerseyu określenia tkanina jest pod względem technicznym błędne. Single jersey wytwarza się albo z włókien naturalnych, albo syntetycznych. Do tych pierwszych zalicza się wełnę, bawełnę oraz jedwab. Przykładem tych drugich jest chociażby wiskoza. Obecnie niezwykle często spotykaną odmianą jerseyu jest ten z domieszką poliestru. Ci, którzy wolą tkaniny naturalne z pewnością skrzywią się w tym miejscu. Tymczasem trzeba pamiętać, że dodatek sztucznych włókien sprawia, że single jersey jest dzianiną elastyczną i wytrzymałą, a także dobrze układa się na ciele. Plusem tej dzianiny jest to, że się nie gniecie. W efekcie zarówno ubrań, jak i pościeli z jerseyu nie trzeba prasować.

Jakie zalety ma single jersey?

Nie bez powodu single jersey jest materiałem tak popularnym wśród projektantów i krawców. Szerokie zastosowanie to nie jedyna zaleta tej dzianiny. Jersey jest materiałem, któremu można przypisać takie cechy, jak:

  • elastyczność;
  • trwałość;
  • wszechstronność.

Do tego dochodzą takie cechy, jak brak konieczności prasowania, a także to, że jest on przyjemny w dotyku. Decydując się na ubrania, pościel czy bieliznę z jerseyu, można być pewnym, że dzianina ta będzie rozciągać się w każdym kierunku. Przekłada się to na ogromną wygodę i komfort użytkowania. Single jersey nie krępuje ruchów nawet wówczas, gdy są one niezwykle intensywne. Single jersey jest jedną z najtrwalszych dzianin. Oznacza to, że wykonane z niego ubrania czy bielizna posłużą nam naprawdę bardzo długo.

Czy single jersey ma jakieś wady?

Single jersey jest tkaniną, którą należy ostrożnie suszyć i pracować. Zbyt wysoka temperatura może bowiem uszkodzić materiał. Trudno uznać to jednak za jakąś wielką wadę – wystarczy odrobina ostrożności, aby nic złego się nie stało. Niektórzy uważają, że brak możliwości prasowania także jest wadą tej dzianiny. Tymczasem wystarczy po praniu rozwiesić jerseyową sukienkę czy bluzkę, aby w ogóle nie trzeba było jej prasować. Tak naprawdę jest to więc ogromna zaleta.

Single jersey to obecnie jeden z chętniej wykorzystywanych rodzajów dzianiny. Stanowi świetny materiał nie tylko na ubrania, ale również na bieliznę, a także pościel. Posiada mnóstwo zalet, co sprawia, że po ten materiał chętnie sięgają najlepsi projektanci i miłośnicy szycia na całym świecie. Nie bez powodu jersey ukochała również słynna Coco Chanel, która dla większości kobiet nadal jest prawdziwą ikoną mody i wzorem do naśladowania.