Samochodowy kalkulator kredytowy – co w nim znajdziemy?

Kalkulator kredytowy samochodowy to użyteczne narzędzie. Pozwala bez wychodzenia z domu dowiedzieć się, czy stać nas będzie na wymarzony nowy samochód i czy auto wzięte na kredyt co miesiąc nie wydrenuje naszych kieszeni. Co znajdziemy w kalkulatorze kredytowym online dostępnym na stronie marki samochodowej? Na jakie pytania nam odpowie?

Samochodowy kalkulator kredytowy w praktyce

Sprawdźmy to na konkretnym modelu auta. Wybierzmy popularnego w Polsce Volkswagena, na przykład Golfa. Przyjmijmy, że jest to model z silnikiem 1,4 TSI, o mocy 125 KM i w wersji wyposażenia Comfortline, o wartości niecałych 80 tys. zł. Kalkulator kredytowy samochodowy EasyDrive, przygotowany przez Volkswagen Financial Services pokazuje, że ten samochód możemy kupić w kredycie za 798 zł miesięcznie. Zakładamy wtedy:

  • 48 rat kredytu,
  • wkład własny w wysokości 20% ceny samochodu,
  • roczny limit przebiegu 20 tys. km.

Co oznaczają parametry kredytu na samochód?

Zacznijmy od okresu kredytowania. Jak wiadomo, im dłużej spłacamy auto na kredyt, tym niższe będą miesięczne raty, ale licząc sumarycznie, łącznie spłacimy większą kwotę. Warto więc znaleźć taki okres kredytowania, który będzie możliwie krótki, a jednocześnie nie zwiększy naszych rat. W przypadku Volkswagena kredyt na samochód EasyDrive może trwać 36 albo 48 miesięcy.

Wkład własny w aucie na kredyt

Wkład własny bezpośrednio przekłada się na obniżenie lub podwyższenie raty kredytu na auto. Nie ma w tym niczego dziwnego. Jeżeli wpłacimy na samym początku dużą część ceny pojazdu, to do spłacenia pozostanie nam mniejsza część jego wartości. I na odwrót – jeżeli nasz początkowy wkład własny będzie minimalny lub nawet zerowy, to w czasie umowy kredytowej będziemy musieli spłacić więcej, czyli raty będą wyższe. Dla aut ze stajni Volkswagena wkład własny kredytu EasyDrive może wynosić od zera do 30% wartości samochodu.

Po co komu limit kilometrów samochodu na kredyt?

Niskie raty są dostępne m.in. dzięki założeniu, że samochód na koniec umowy kredytowej będzie w odpowiednim stanie, co oznacza na przykład, że nie przekroczy zakładanego rocznego przebiegu. W przypadku Volkswagena przebieg ten został tak dobrany, żeby mieścił się w kilometrażu deklarowanym przez tzw. przeciętnego Kowalskiego, wynoszącym od 15 tys. do 20 tys. kilometrów rocznie.

Porównanie kredytów na auto

Samochodowe kalkulatory kredytowe online mają też jeszcze jedną wyjątkową zaletę. Pozwalają – bez konieczności zwiedzania kilku salonów samochodowych – zdobyć dane pozwalające na porównanie rat kredytów samochodowych różnych marek aut i różnych kredytodawców. Takie porównanie może nam dać bezcenną wiedzę na temat dostępnych na rynku ofert kredytów i w ostatecznym rozrachunku przekonać nas do wyboru takiego, a nie innego kredytu na auto.