Jakie jest ryzyko pożyczki od osób prywatnych?

Jeśli nie decydujemy się na kredyt w banku lub nie mamy możliwości go otrzymać, zwykle decydujemy się na pożyczkę w instytucji pozabankowej lub pożyczkę u rodziny czy znajomych. To ostatnie wyjście wydaje się najwygodniejsze i najbezpieczniejsze. Nie zawsze jednak mamy takie wsparcie – wtedy decydujemy się na pożyczkę u innych, obcych osób prywatnych. Czy to rozwiązanie jest bezpieczne?

Pożyczki prywatne a pożyczki od osób prywatnych

Pożyczki od osób prywatnych to coś innego, niż pożyczki prywatne – te udzielane są przez instytucje pozabankowe, których działalność polega właśnie na udzielaniu pożyczek, czy to w stacjonarnych punktach, czy w Internecie, jak na przykład na stronie viasms.pl. Pożyczki od osób prywatnych udzielane są przez osoby, które nie zajmują się tą działalnością zawodowo. W Internecie coraz więcej jest ofert takich pożyczek o atrakcyjnym oprocentowaniu. Powstają nawet specjalne portale pożyczkowe. Takie rozwiązanie jest bezpieczne jedynie wtedy, gdy spiszemy umowę, która określa kwotę pożyczki, termin płatności i wysokość odsetek, oraz oczywiście szczegółowe dane dotyczące obu stron umowy.

Jakie jest ryzyko pożyczek od osób prywatnych?

Pożyczki od osób prywatnych wiążą się z dużym ryzykiem, które jest ceną za niskie opłaty i łatwą dostępność. Bank lub firma pożyczkowa zawsze określają naszą zdolność kredytową i robią to z pewnością lepiej niż my sami. Gdy jednak lekkomyślnie pożyczymy pieniądze od osoby prywatnej i będziemy mieli problemy z jej terminową spłatą, musimy liczyć się z tym, że pożyczkodawca szybko zareaguje, wnosząc sprawę od razu do sądu. Jeśli nie spiszemy umowy, będzie jeszcze gorzej – pożyczkodawca może wnieść do sądu sprawę o wyłudzenie.

W przypadku niespłacenia pożyczki możemy oczywiście spodziewać się wizyty windykatora lub komornika. Nie mamy jednak pewności, że pożyczkodawca będzie chciał działać zgodnie z prawem – możemy trafić na osobę niebezpieczną, która będzie chciała na własną rękę odzyskać należność, często nielegalnymi sposobami – możliwe jest śledzenie, nachodzenie w domu lub na ulicy, stalking, groźby. W takim wypadku należy niezwłocznie zawiadomić organy ścigania. A pożyczkę i tak trzeba będzie zwrócić.

Zobacz także: Szybkie pożyczki stają się bezpieczniejsze