
Telefon w końcu zadzwonił i dostałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną w sprawie wymarzonej pracy, w wymarzonej firmie. Pierwszy krok został uczyniony, teraz czas na właściwe przygotowanie, by zrobić jak najlepsze wrażenie. Wszystko w Twoich rękach, pozostaje jedynie pytanie, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
Co wiesz o naszej firmie? – na każdej rozmowie kwalifikacyjnej
Rozmowa w sprawie pracy to dla Ciebie prawdziwy test, bowiem w ciągu zaledwie kilkudziesięciu minut musisz przekonać przyszłego pracodawcę, że Twoja kandydatura to najlepszy wybór. Rekruter jest zwykle przygotowany, a pytania na rozmowie kwalifikacyjnej nie są kwestią przypadku. Aby się do nich przygotować wszystkim musisz zebrać wszelkie informacje o firmie w której starasz się o pracę. Pomijając grzecznościowe pytania wprowadzające do rozmowy lub podobne, które ją mogą kończyć, wszystko co usłyszysz będzie przecież nawiązywać do firmy.
Kluczowe jest poznanie historii firmy, jej produktów lub usług. Przeszukaj sieć, by poznać mocne i słabe strony Twojego przyszłego pracodawcy. Te pierwsze podkreślaj i wychwalaj, te drugie dyskretnie przemilcz. Wszyscy lubimy być chwaleni, a pozytywne wypowiedzi na temat firmy, w której chcesz pracować dodatkowo potwierdzają celowość Twojej aplikacji.
Nie musisz znać dokładnej charakterystyki i pełnej oferty, ale im więcej wiesz, tym lepiej. Jest to bardzo ważne, ponieważ pracodawca być może będzie chciał sprawdzić Twoją wiedzę na ten temat. Sprawdź jaka jest polityka firmy i jej plany rozwojowe. Jeśli jest to duża firma, z pewnością znajdziesz wszelkie niezbędne informacje w internecie, ale również średnie i małe przedsiębiorstwa coraz częściej komunikują się z klientami choćby przy użyciu mediów społecznościowych. Odwiedź zatem fanpage, poszukaj artykułów i wywiadów z prezesem. Z tego źródła najlepiej skorzystać, ponieważ będziesz miała wtedy pewność, że owe informacje są pewne i zgodne z polityką informacyjną przyszłego pracodawcy.
Klasyczne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – Nie daj się zaskoczyć!
Wiele pytań na rozmowie kwalifikacyjnej stanowi kanon takich spotkań. Na te pytania musisz mieć zawsze przygotowaną odpowiedź. Co ważne nie powinna to być odpowiedź sztampowa tylko nawiązująca do tej konkretnej firmy, do tej konkretnej posady. Przykładem takiego pytania jest klasyczne „dlaczego chcesz u nas pracować?”. Każdemu pracodawcy można by udzielić 10 uniwersalnych odpowiedzi, które nic nieznaczną. Warto jednak zamiast tego dać się zapamiętać i już na starcie błysnąć wiedzą o firmie oraz zaangażowaniem.
Kolejne klasyczne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej odnoszą się do obecnego zatrudnienia i przyczyn, dla których chcesz zmienić pracę. Na szczęście coraz rzadziej popełnianym błędem są utyskiwania na obecnego pracodawcę. To ważne, by nie mówić źle o swoim obecnym szefie, gdy słucha Cię Twój przyszły szef. To jest jednak jedynie fundament odpowiedzi na takie pytanie. Pamiętaj, że niezależnie od branży i stanowiska pracodawca szuka ludzi, którzy będą zadowoleni z pracy. Ważne jest zatem podkreślenie postrzeganych przez Ciebie plus zmiany pracodawcy w kontekście rozwoju i satysfakcji.
Do każdego z takich klasycznych pytań na rozmowie kwalifikacyjnych musisz podejść indywidualnie, by nie brzmiały jak wyuczona regułka. Warto je przećwiczyć przed każdą rozmową kwalifikacyjną. Lista tych pytań nie jest przecież taka długa, poniżej kilka przykładowych:
- Co motywuje Cię do pracy?
- Jakie stawiasz sobie cele zawodowe?
- Jaka jest Twoja wymarzona praca?
- Jakie są Twoje mocne i słabe strony?
- Co chcesz robić za kolejne 5 lat?
- Co nam możesz opowiedzieć o sobie?
- Jaki jest Twój największy sukces i porażka zawodowa?
- Dlaczego powinniśmy postawić na Ciebie?
- Rozmowa kwalifikacyjna bez pytania o oczekiwania finansowe?
To się z reguły nie zdarza, bo już na starcie warto określić wzajemne oczekiwania i możliwości. Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej mają zwykle pewien schemat i to o finanse pada zwykle w końcowej fazie rozmowy. To dla Ciebie szansa, by dostosować odpowiedź do specyfiki firmy. Z kontekstu rozmowy wynika bowiem często, czy firma należy do hojnych pracodawców, czy też tnie koszty na każdym kroku. Podstawowa zasada jest taka, by na starcie nie sprzedać się za tanio, ale jednocześnie nie odstraszyć pracodawcy. Otwartość na negocjacje sugeruj ostrożnie i dopiero odpowiadając na pytanie o taką możliwość.
Pytanie o oczekiwanie finansowe jest dla większości z nas szczególnie istotne. Tym bardziej rzetelnie się do niego przygotuj. Ustal swoje oczekiwania. Zastanów się nad możliwymi kombinacjami części stałej i premii. Sprawdź również w sieci, jakie są zarobki na stanowisku, na które aplikujesz. Na koniec zaś przygotuj swoją wypowiedź w tym zakresie. O pieniądze pyta rekruter, ale Twoja odpowiedź powinna być spokojna i jasna. Nie tłumacz się również ze swoich oczekiwań. Podkreślaj natomiast doświadczenie, wiedzę i zaangażowanie.
Pytania i odpowiedzi na rozmowie kwalifikacyjnej to przecież nie wszystko
Już dawno udowodniono, że ważniejsze jest to jak mówisz, niż to co mówisz. Całość tego zagadnienia można hasłowo określić mianem pierwszego wrażeniem oraz tym jak się dasz zapamiętać. Jeżeli rozmowy kwalifikacyjne są dla Ciebie stresujące, to przećwicz taką rozmowę z kimś bliskim. To z pewnością pomoże szczególnie, gdy minęło dużo czasu poprzedniej. Poćwicz przed lustrem przykładową rozmowę, dużo się uśmiechaj i utrzymuj kontakt wzrokowy z rozmówcą. Takie ćwiczenia dodadzą Ci pewności siebie i w ten sposób sprawdzisz jaki masz wyraz twarzy. Twarz odzwierciedla nasze emocje, pracodawca widząc naszą niepewność lub strach może się zniechęcić.
Ostatnia sprawa to ubiór. Musi być schludny, czysty i dopasowany do firmy, w której aplikujesz, czyli w polskich warunkach zazwyczaj elegancki. To klasyka i podstawa, o której nie możesz zapomnieć. Jeśli zastosujesz się do wyżej wymienionych podpowiedzi, z pewnością wszystko pójdzie dobrze. Życzę sukcesu!