Rozliczanie PIT online – jak to zrobić? Gdzie znaleźć deklaracje?

Rozliczanie PIT w formie elektronicznej jest jednym z najszybszych sposobów na dokonanie złożenia, albo skorygowania deklaracji podatkowej za ostatni rok. Jak to zrobić i jakie dane na swój temat przygotować? Gdzie szukać deklaracji? W niniejszym artykule przybliżone zostaną kwestie rozliczania PIT online, a także wszystkie związane z tym procesem wskazówki.

Rozliczanie PIT online – przygotowanie danych

Zanim rozpoczniemy rozliczanie i wypełnienie deklaracje PIT online, należy się odpowiednio przygotować. Pierwszym krokiem, jaki powinien zostać wykonany przez rozliczeniem PIT-u online jest przygotowanie wszystkich swoich danych, które będą tu konieczne do przedstawienia. Do tego procesu potrzebne będą takie dane, jak:

  • imię i nazwisko,
  • data urodzenia,
  • identyfikator podatkowy – PESEL lub NIP,
  • kwota przychodu za poprzedni rok

Jeśli chodzi o kwotę przychodu, to w każdym formularzu jest ona wyrażona w innym miejscu. Dla PIT-36 będzie to pozycja 116 lub pozycja 173, PIT-36L – pozycja 20 lub pozycja 25, PIT-28 – pozycja 46,PIT-37 – pozycja 69 albo pozycja 102. Z kolei PIT-38 to pozycja 24, a PIT-39 na pozycji 20. Warto pamiętać o tych wskazówkach i zajrzeć na określone pozycje, wiedząc, jaki PIT posiadamy.

Rozliczanie PIT online – jak to zrobić?

Skoro wiadomo już, jakie dane należy przygotować, by rozliczyć PIT online, warto teraz przyjrzeć się, w jaki sposób dokonać samego rozliczenia. Należy przybliżyć również, czym są deklaracje PIT online. Takie deklaracje odnaleźć można na stronie e-Deklaracje PIT, w której wybrać można odpowiedni formularz, oraz wypełnić go i przesłać online. Jest to prosty, szybki i bezpieczny sposób na rozliczenie PIT drogą elektroniczną, co gwarantuje wygodę i możliwość wykonania takiej operacji bez wychodzenia z domu. Aby wysłać deklarację, konieczny będzie dostęp do Internetu.

Rozliczanie PIT online – o czym pamiętać?

Aby się zalogować, należy wybrać jedną z kilku dostępnych opcji, takich jak: profil zaufany, e-dowód, aplikacja mObywatel, albo na podstawie danych podatkowych. Należy wybrać jedną z nich. Jeśli dane zostały wprowadzone prawidłowo, zostaniesz przeniesiony na stronę Urzędu Skarbowego, gdzie dostępna będzie opcja e-PIT. Wchodząc w nią, można dokonać korekty zeznania podatkowego, a także wybrać rozliczenie indywidualne, z małżonkiem, a także jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Wówczas można sprawdzić dostępny tam PIT i podsumować, czy wszystko się zgadza. Możliwe jest wprowadzanie ewentualnych poprawek, jeśli dane nie byłyby prawidłowe. Ostatni krok to akceptacja. Należy odnaleźć przycisk Akceptuj i wyślij, oraz wybrać go. Jest to równoznaczne z wysłaniem go do Urzędu Skarbowego.

Jak widać Deklaracje PIT online, niosą ze sobą sporo korzyści. Możliwość szybkiego i bezpiecznego rozliczenia PIT formą elektroniczną. Dodatkowo cały proces może zająć jedynie kilka minut, bez wychodzenia z domu. Cały proces jest niezwykle łatwy i intuicyjny. Nie wymaga posiadania specjalnych kont, czy usług. Jest to możliwość szybkiego rozliczenia PIT online.

fot:pexels.com