Rola żelaza w diecie

rosliny-straczkowe

Określenie człowiek z żelaza kojarzy się z kultowym filmem w reżyserii Andrzeja Wajdy. Jednak tak naprawdę, wszyscy jesteśmy z żelaza – ten pierwiastek pełni ważną rolę w ludzkim organizmie. Warto wiedzieć, w jakim pokarmie jest go najwięcej, aby pozyskiwać go w naturalny sposób. Ponadto, jeżeli wiemy, jak objawia się namiar lub niedobór żelaza, jest nam łatwiej rozpoznać stan własnego organizmu.

Jaki jest człowiek z żelaza?

Chociaż żelazo (Fe) kojarzy nam się z czymś twardym (żelazne miecze i zbroje, o gwoździach nie wspominając), w organizmie ten pierwiastek odpowiada za szeroko rozumianą witalność. Co dokładnie daje organizmowi żelazo?

  • sprawia, że całe nasze ciało oddycha – umożliwia bowiem wytwarzanie hemoglobiny odpowiadającej za transport tlenu z płuc do wszystkich komórek organizmu, a także za jego magazynowanie w mięśniach,
  • wzmacnia odporność i chroni przed zakażeniami, ponieważ odpowiada za produkowanie krwinek białych,
  • zmniejsza stężenie wolnych rodników, ograniczając w ten sposób ryzyko miażdżycy i chorób nowotworowych oraz spowalniając procesy starzenia,
  • uczestniczy w produkcji potrzebnej energii,
  • bierze udział w spalaniu tłuszczów,
  • uczestniczy w regulacji syntezy (powieleniu) DNA,
  • pomaga w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała.

Powinniśmy dobrze jeść. Dobrze w tym znaczeniu, że smacznie oraz tak, by dostarczyć organizmowi składników niezbędnych dla zdrowia i dobrego samopoczucia – podkreśla ekspert z Portalu Żywieniowego Jedz Dobrze. – Odpowiednio dobrana dieta nie może pozbawiać człowieka przyjemności, jaką niesie ze sobą jedzenie. Radość z jedzenia stanowi integralną część diety! Powinniśmy natomiast dążyć do tego, aby wyregulować organizm w taki sposób, aby to, na co mamy ochotę, jednocześnie służyło naszemu zdrowiu. Warto pamiętać, że nie da się tego zrobić bez przypatrzenia się swoim emocjom i potrzebom psychicznym. One znacząco ujawniają się w naszym apetycie.

Co powinna zawierać dieta bogata w żelazo?

Produkty obfitujące w żelazny pierwiastek to przede wszystkim:

  • mięso,
  • wątroba,
  • inne podroby,
  • żółtko jaja kurzego,
  • rośliny strączkowe.

W umiarkowanej ilości żelazo znajduje się również w rybach oraz różnego rodzaju orzechach. Widać przy tym jasno, że osoby, które zdecydowały się na dietę wegetariańską, są narażone na to, że zacznie im brakować żelaza. Nie musi się tak stać, warto jednak aby zwróciły szczególną uwagę na uzupełnianie tego pierwiastka w swojej diecie.

Drugą grupą narażoną na utratę żelaza z organizmu, są osoby cierpiące z powodu chorób układu pokarmowego. To pacjenci, którzy przyjmują leki obniżające kwasowość soku żołądkowego oraz ci, których żołądek nie produkuje wystarczającej ilości kwasu solnego.

Niedobór żelaza dotyka także osoby, które zażywają duże ilości leków przeciwzapalnych, np. aspiryny.

W przypadku specyficznych preferencji żywieniowych oraz z racji przewlekłych chorób warto skorzystać z usług dietetycznych online, ponieważ samodzielne ułożenie jadłospisu może zakończyć się fiaskiem. Jeżeli nie posiadamy rozległej wiedzy z zakresu dietetyki, łatwo umkną nam istotne dla zdrowia niuanse.

Jak objawia się niedobór oraz nadmiar żelaza w organizmie?

Na niedobór żelaza wskazuje anemia, inaczej nazywana niedokrwistością, polegająca na zbyt małej ilości czerwonych krwinek. A ponadto: wzmożona podatność na infekcje, łamliwość włosów i paznokci, poczucie zmęczenia, a także obniżenie zdolności do koncentracji i pracy umysłowej. Jeżeli żelaza zabraknie kobiecie w ciąży, zaburzy to rozwój płodowy dziecka.

Nie oznacza to jednak, że im więcej żelaza, tym lepiej. Chodzi o właściwy jego poziom. Nadmiar tego pierwiastka również jest szkodliwy. Może uszkodzić wątrobę, nerki, układ pokarmowy oraz nerwowy. Jednym z objawów są bóle brzucha oraz zaburzenia rytmu serca.