Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego to przede wszystkim decyzja, czy obiekt zostanie pokryty dachówką ceramiczną, gontem bitumicznym, czy może jeszcze innym materiałem. Jednak odwiedzając hurtownię pokryć dachowych, należy też pamiętać o tym, aby nabyć inne elementy, które są niezbędne do otrzymania trwałej i funkcjonalnej konstrukcji. Mowa tutaj na przykład o systemie rynnowym, który jest nieodłącznym elementem każdego pokrycia. Jedną z ważniejszych kwestii, nad którymi trzeba się wówczas zastanowić, jest ta, z jakiego materiału mają być wykonane. Lepiej wybrać rynny metalowe czy może plastikowe?
Kiedy warto zdecydować się na kupno rynien metalowych?
Wybór odpowiedniego systemu rynnowego powinien przebiegać podobnie jak decyzja dotycząca dachówki ceramicznej czy blaszanej. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, aby uprzednio dokładnie zapoznać się z charakterystyką oraz wadami i zaletami każdego z rozważanych materiałów. W pierwszej kolejności zajmiemy się omówieniem systemów rynnowych wykonanych z metalu. Jednym z ważniejszych kryteriów decydujących o ich zakupie może być to, że są odporne na uszkodzenia mechaniczne po zamontowaniu.
Warto o nich wiedzieć również, że dobrze znoszą duże obciążenia, co może być istotne na przykład w razie wystąpienia obfitych opadów śniegu. Kolejną kwestią jest łatwość naprawy oraz estetyka – rynny z metalu są bowiem odporne na działanie promieniowania UV oraz działanie niskich i wysokich temperatur. Wśród wad takiego rozwiązania można wymienić z kolei przede wszystkim stosunkowo trudny montaż i wysoką cenę.
A może rynny z plastiku?
Przed podjęciem decyzji o zakupie rynien metalowych dobrze porównać je z plastikowymi konkurentami. Jeśli chodzi o te drugie, to za ich wyborem przemawia przede wszystkim lekkość, co sprawia, że nie obciążają dachu oraz łatwy montaż. Kolejnymi zaletami tego produktu są odporność na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych oraz korozji. Rynny z plastiku są znacznie tańsze niż metalowe, do tego są łatwe w czyszczeniu.
Istotne może okazać się też to, że nie wymagają konserwacji, a oprócz tego występują w bogatej palecie kolorów. Dzięki temu można je łatwo dopasować do dachówki blaszanej czy innego pokrycia dachowego oraz do elewacji budynku. Jednak podobnie jak poprzednicy nie są to produkty bez wad. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, że mogą się rozszerzać pod wpływem działania wysokich temperatur.