Rodzaje sprzętu rehabilitacyjnego

Poważny uraz najczęściej wymaga odpowiedniej rehabilitacji. Do tego potrzeby jest także profesjonalny sprzęt rehabilitacyjny. Na rynku dostępne są różne sprzęty rehabilitacyjne, a każdy z nich pomaga dość do pełnej sprawności przy innym rodzaju urazu. Warto zatem wiedzieć jakie wyróżnia się rodzaje sprzętu rehabilitacyjnego i jakie jest jego zastosowanie.

Zastosowanie sprzętu rehabilitacyjnego

Różnego rodzaju akcesoria rehabilitacyjne stanowią ogromną pomoc dla osób, które mają problemy z samodzielnym poruszaniem się. Co ważne różne sprzęty rehabilitacyjne mają inne zastosowanie. Część z nich można stosować w celach profilaktycznych. Mogą z niego korzystać także osoby, które są zdrowe. Przykładem może być tu poduszka ortopedyczna. To idealne rozwiązanie dla osób, których z powodu pracy przy komputerze szyja jest wciąż napięta. Innym rodzajem sprzętu rehabilitacyjnego są urządzenia stosowane przejściowo. Mowa tu choćby o retorach do ćwiczeń. Trzecią grupę sprzętu rehabilitacyjnego stanowią urządzenia wykorzystywane przez osoby stale niepełnosprawne. Tu jako przykład wymienić można wózki inwalidzkie lub balkoniki.

Rodzaje sprzętu rehabilitacyjnego

Często stosowanym urządzeniem rehabilitacyjnym jest rower trójkołowy. Korzystają z niego osoby, których nogi nie są do końca sprawne. Objawia się to m.in. krzywym chodem. Co więcej, rower trójkołowy to nie tylko świetny sprzęt rehabilitacyjny, ale także urządzenie, które sprawia wiele radości. Innym często wykorzystywanym urządzeniem podczas rehabilitacji jest łóżko rehabilitacyjne. Jego zadaniem jest umożliwienie pacjentowi spokojnie spać przy jak najmniejszym obciążeniu układu ruchu. Ważne jest to, iż takie łóżko można ustawić tak, aby odpowiadało na indywidualne potrzeby pacjenta.

Akcesoria ortopedyczne

Równie ważne w rehabilitacji są akcesoria ortopedyczne. Przykładem mogą być tu kule ortopedyczne. Ważne jednak, aby dobrać je w sposób właściwy. W tym celu najlepiej jest skonsultować się z lekarzem. Ten po dokładnej diagnostyce będzie wiedział jaki rodzaj kul będzie w danym przypadku najlepszy. Dopierając kule trzeba wziąć pod uwagę takie czynniki jak ich wysokość, wytrzymałość, wagę oraz rodzaj uchwytu. Wszystko to musi być indywidualnie dopasowane do konkretnego pacjenta.