Radca prawny – kim jest i jak może nam pomóc?

Coraz więcej ludzi przekonuje się do skorzystania z profesjonalnej pomocy prawnej. W rozrastającym się gąszczu przepisów niezwykle trudno się odnaleźć bez wsparcia. Choć może wydawać się to nieprawdopodobne, z prawem mamy do czynienia na każdym kroku – na co dzień spotykamy się z prawem pracy i prawem konsumenckim, jak również prawem administracyjnym czy też spadkowym. Często można natknąć się także na emanacje prawa rodzinnego lub karnego i wcale nie musi to oznaczać, że ktoś popadł w poważne tarapaty. Aby społeczeństwo mogło działać sprawnie, normy prawne są niezbędne. Tak, jak niezbędni są ci, którzy przez zawiłości prawne przeprowadzają.

Jakich usług prawnych mogę oczekiwać od radcy prawnego?

Świadczenie pomocy prawnej może przybierać kilka postaci. Najczęściej jest to udzielanie porad prawnych. Bez względu na to, czy chcemy założyć działalność gospodarczą, otrzymaliśmy zwolnienie dyscyplinarne, albo ktoś sprzedał nam wadliwy samochód, radca prawny jest odpowiednią osobą do której należy się zwrócić, aby uzyskać pomoc poprzez wskazanie najbardziej skutecznego modelu zachowania i przysługujących nam środków obrony. Radca prawny wytłumaczy nam, gdzie powinniśmy się udać oraz jakie czynności podjąć, aby nasze interesy zostały zabezpieczone.

Pomoc prawna to także zastępstwo procesowe. Być może prowadzimy działalność gospodarczą i kontrahent nie uregulował faktury? A może mieliśmy nieszczęśliwy wypadek i musimy zawalczyć o zadośćuczynienie i odszkodowanie. W tych (i wielu innych) przypadkach będziemy musieli stawić się w sądzie jako powód lub pozwany. Obecność pełnomocnika zapewni nam realizację naszych uprawnień procesowych. Radca prawny zadba, aby nasze roszczenia były sformułowane w sposób prawidłowy, w razie konieczności podniesie niezbędne zarzuty. Sporządzi także wszystkie pisma, jakich będzie wymagał określony stan sprawy. Pełnomocnik przesłucha także świadków oraz – w razie konieczności – odwoła się od niekorzystnego dla nas wyroku.

Nieco mniej widowiskową, jak również rzadko docenianą usługą prawną świadczoną przez radców prawnych jest sporządzanie, opiniowanie i negocjowanie umów. Może się to kojarzyć z działalnością ogromnych biur deweloperskich albo banków, ale wcale tak nie musi być. Sprzedając lub kupując działkę, mieszkanie lub samochód musimy tak sformułować poszczególne punkty umowy, by chroniła nasze interesy i zabezpieczała realizację celu, dla jakiego została zawarta. Także w tym zakresie możemy liczyć na pomoc radcy prawnego. Znajomość prawa umów pozwoli zadbać, by właściwe klauzule znalazły się w odpowiednim miejscu.

Być może zawód radcy prawnego nie jest tak dostrzegalny w mediach, jak zawód adwokata, ale jego pomoc jest nieoceniona. W kancelarii możemy liczyć na otrzymanie fachowej porady prawnej, ale radca prawny pomoże nam także w procesie sądowym oraz prowadząc negocjacje z partnerami handlowymi.

JR Kancelaria – profesjonalne usługi prawne.