Poszukując osoby, która zajmie się naszymi sprawami prawnymi czy sądowymi, kierujemy swoje kroki do kancelarii prawnej. Chcąc skorzystać z pomocy specjalisty często sami nie wiemy, czym różnią się od siebie dwie główne profesje związane z prawem – radca prawny i adwokat. Czy radca może również występować w procesach sądowych? Skąd dwie nazwy tych profesji?
Radca i adwokat – podobieństwa
Zarówno radca prawny, jak i adwokat, mogą udzielać pomocy również osobom prywatnym. Radca prawny to nie to samo, co doradca prawny – w porównaniu do tego drugiego ma ukończoną aplikację. Jeszcze innym zawodem jest radca podatkowy, który jest specjalistą wyłącznie w sprawach związanych z podatkami. Do niedawna radca prawny nie mógł występować jako obrońca w sądzie – to miejsce było zarezerwowane wyłącznie dla adwokatów. Jednak w tej chwili zostało to wyrównane, z pewnymi wyjątkami.
Radca i adwokat – różnice
Podczas gdy radcy prawni mogą być zatrudnieni na umowę o pracę, adwokaci mogą wykonywać swoją pracę wyłącznie w formie indywidualnej działalności gospodarczej lub jako członkowie spółki. W związku z tym, z adwokatem można nawiązać wyłącznie umowę cywilnoprawną, natomiast radcę prawnego można zatrudnić również na umowę o pracę. Radca prawny nie może również występować jako obrońca w procesach karnych, jeśli nie jest zatrudniony na umowę o pracę – w praktyce występują więc oni w obronie głównie firm.
Czemu tak to wygląda?
Polska jest jednym z niewielu państw w Europie, gdzie występuje taki dualizm zawodów prawniczych. Często mówi się o ujednoliceniu tego zawodu, aby ułatwić życie klientom i samym zainteresowanym – jednak nie wiadomo, kiedy stosowne zmiany zostaną wprowadzone. Dla klienta najważniejsze jest to, że tylko adwokat może być obrońcą w sprawach karnych i karnoskarbowych – w innym wypadku uprawnienia adwokata i radcy prawnego praktycznie się pokrywają.
Więcej na kmhs.pl