Projekty domów z garażem – czy budowa garażu ma sens?

Wiele osób nie może pozwolić sobie na budowę wymarzonego domu z powodu niewystarczającego budżetu. Decydują się więc na modyfikacje, które mają na celu ograniczyć wydatki. Może to być na przykład rezygnacja z garażu lub piwnicy, czy też mniejszy metraż. Jeśli trzeba wybrać pomiędzy jednym a drugim udogodnieniem, często pojawia się problem. Zdarza się, że jako pierwszy poza listę życzeń wypada garaż. Czy słusznie?

​Budowa garażu – z czym się wiąże?

W dzisiejszych czasach większość rodzin posiada przynajmniej jedno auto. Warto więc pomyśleć o miejscu, w którym można je parkować. Garaż to świetne rozwiązanie, ponieważ zmniejsza ryzyko kradzieży pojazdu oraz chroni go przed niszczycielskim wpływem czynników atmosferycznych. Do wyboru mamy garaże jednostanowiskowe (idealne dla rodzin z jednym samochodem) oraz garaże wielostanowiskowe. Jednak, gdyby wszystko było takie proste, każdy dom posiadałby garaż. Niestety budowa tego indywidualnego miejsca postojowego wiąże się z wydatkami. Na ogólny koszt składa się typ garażu, jego powierzchnia, a także materiały, z których zbudujemy obiekt. Wyróżniamy trzy typy: garaż wolnostojący, w bryle budynku oraz dobudowany. Garaż wolnostojący wymaga szerokiej działki oraz pozwolenia na budowę. Jego zaletą jest skuteczna absorpcja dźwięków, dzięki której domownicy nie są codziennie budzeni odgłosami samochodu. Z kolei garaż w bryle budynku świetnie sprawdza się na wąskich parcelach i komponuje się z resztą budowli. Jego obecność musi by uwzględniona w projekcie. Jeśli chodzi o garaż dobudowany, można wykonać go podczas wznoszenia konstrukcji, jak i po kilku latach, kiedy uznamy, że jest nam niezbędny. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety, ale wszystkie mają wspólny mianownik – są kosztowne. Budowa garażu może wynieść od 2 500 zł do 20 000 zł. Czy w takim razie jest sens uwzględniać go w projekcie?

​Projekty domów z garażem – czy to dobre rozwiązanie?

Chociaż budowa garażu pochłania dodatkowe środki, wiele osób wciąż decyduje się na ten krok. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ garaż to ogromne udogodnienie nie tylko dla zmotoryzowanych domowników. Jego posiadanie wiąże się z komfortem kierowców. Nie muszą już szukać miejsca parkingowego przy innych posesjach – mogą zostawić auto bezpośrednio przy domu. Za budową garażu przemawia też fakt, że można w nim trzymać rzeczy, które nie zmieściły się w środku. Niektórzy traktują obiekt jako dodatkowy magazyn, a jeszcze inni w ciekawy sposób go aranżują. Zdarza się, że garaż traktowany jest jako warsztat, spiżarnia, miejsce prób początkujących zespołów muzycznych czy przestrzeń na rozrywkę. Można więc śmiało powiedzieć, że projekty domów z garażem to korzystne rozwiązanie dla wielu inwestorów.

​Projekty domów z garażem i ich stylistyka

Jak można się domyślić, garaż powinien pasować do stylistyki całej budowli. Nie ma tu znaczenia, czy umieszczony jest w bryle budynku czy osobno – po prostu dobrze wygląda, gdy komponuje się z częścią mieszkalną. Wielu inwestorów decyduje się na design w stylu skandynawskim. Przykładowe projekty domów z garażem utrzymane w tej konwencji możesz obejrzeć na stronie https://pracownia-projekty.dom.pl/tag-projekty_domow_jednorodzinnych_z_garazem_dwustanowiskowym.html. Styl skandynawski charakteryzuje się lekkością i wykorzystaniem naturalnych elementów. To konwencja pełna harmonii, która spodoba się wszystkim miłośnikom stonowanych aranżacji. Często wybieranym rozwiązaniem jest także styl amerykański. Charakteryzuje się wykorzystaniem bieli, szarości, wysokich okien oraz drewnianych paneli. Sprawdź różne projekty domów z garażem i porównaj ich style. Dzięki temu łatwiej będzie Ci wybrać jedną z opcji.